Man la jahduruhu al-Fakih


Man la jahduruhu al-Fakih w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Man la yahduruhu al-Faqih (arab. ‏من لا يحضره الفقيه‎, Man lā yaḥḍuruhu al-faqīh) – zbiór hadisów autorstwa szyickiego uczonego, Ibn Babawajha.

Nazwa | edytuj kod

Tytuł Man la jahduruhu al-Fakih tłumaczy się jako Dla tego, który nie jest w otoczeniu prawodawcy bądź Każdy człowiek swoim własnym prawnikiem, a wziął się on stąd, iż jest to praca obejmująca prawie wszystkie aspekty prawodawstwa religijnego w formie do użytku przez przeciętnych muzułmanów[1].

Opis | edytuj kod

Jest to jedyne dzieło spośród czterech głównych zbiorów tradycji szyickiej, którego głównym adresatem nie jest duchowieństwo ani studenci, lecz zwykli ludzie. Praca głównie skupia się na szyickich artykułach wiary. Z tego też powodu autor najczęściej nie podaje w nim łańcuchów przekazu (isnad). Uczeni mogli odnaleźć łańcuchy przekazu zawartych w tym dziele hadisów w innych pracach autora, podaje on bowiem listę ksiąg, z których czerpał (swoich i innych autorów). Kolejną charakterystyczną cechą tej pracy jest to, iż autor rzadko pozostawia hadisy samym sobie, objaśniając ich znaczenie i wyciągając z nich konkretne prawa. Księga jest ułożona nie w rozdziały (kutub), ale w mniejsze sekcje (abwab) z różnymi kategoriami prawnymi następującymi po sobie. Zawiera 9 044 hadisy[2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. A. A. Fyzee, A Shi'ite Creed (Calcutta, 1942), op cit., 6
  2. Tareq Salik. Hadisy w islamie szyickim. Rocznik Muzułmański 2006, s. 8.
  3. Al-Islam: Man la yahduruh al-faqih w Great Shi'i Works: 'Man la yahduruh al-Faqih' by Al-Saduq (ang.)
Na podstawie artykułu: "Man la jahduruhu al-Fakih" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy