Manaus


Na mapach: 3°07′45″S 60°01′17″W/-3,129167 -60,021389

Manaus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manaus (wym. maˈnaws) – miasto w Brazylii, największe miasto Amazonii, przeżywające rozkwit na przełomie XIX i XX wieku oraz ponownie współcześnie. Jest stolicą stanu Amazonas w Regionie Północnym.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Manaus leży nad rzeką Rio Negro, w miejscu łączenia się rzek Solimões i Rio Negro, które tworzą Amazonkę, w środku Puszczy Amazońskiej. Jest oddalone ok. 1200 km od wybrzeża.

Gospodarka | edytuj kod

Jest portem bezcłowym, co pozwoliło Manaus stać się najbardziej znaczącym portem na rozległym systemie rzecznym Amazonii, dostępnym także dla statków morskich.

Religia | edytuj kod

Jest siedzibą rzymskokatolickiego arcybiskupstwa Manaus.

Historia | edytuj kod

Manaus rozpoczęło swoje istnienie jako mały fort, São José da Barra, założony przez portugalskich osadników dla obrony przed hiszpańskimi najeźdźcami przybywającymi Amazonką. W listopadzie 1832 roku osadzie przyznano prawa wioski i nadano nazwę Manaus, w nawiązaniu do plemienia Manaos, które niegdyś zamieszkiwało te tereny. W lokalnym języku słowo to oznacza „Matkę Boga”. 24 października 1848 Manaus dostało prawa miejskie oraz nazwę Cidade da Barra do Rio Negro. W 1850 r. Amazonia stała się prowincją Brazylii, zaś miasto w 1856 r. ponownie zmieniło nazwę na Cidade de Manaus.

W latach od 1890 do 1920 miasto przeżywało swój złoty okres z powodu zwiększonego zapotrzebowania na kauczuk naturalny po wynalezieniu procesu wulkanizacji. Zapotrzebowanie na kauczuk napędzała rodząca się motoryzacja, a kauczuk był równie ważny jak kawa w brazylijskim eksporcie. Swój rozwój miasto zawdzięczało m.in. portowi rzecznemu z pływającymi nabrzeżami, dostępnemu dla statków oceanicznych, którego budowę ukończyła w 1902 r. firma polskiego inżyniera Bronisława Rymkiewicza. Dzięki ogromnym pieniądzom Manaus jako pierwsze miasto w Ameryce Południowej miało zelektryfikowany transport publiczny i pierwszy system telefoniczny w Amazonii. Symbolem ówczesnych możliwości miasta jest bogato przyozdobiony gmach opery do którego sprowadzano śpiewaków z Mediolanu. Kauczuk uczynił z wielu milionerów, imigranci z północno-wschodniej Brazylii przybywali żeby się wzbogacić. Rozwój miasta został wkrótce zahamowany z powodu zdobycia przez Anglika Henry’ego Wickhama w 1876 nasion kauczukowca brazylijskiego (Hevea brasiliensis) i założeniu plantacji przez Brytyjczyków w południowo-wschodniej Azji. W 1913 cena kauczuku spadła poniżej 1/4 rekordowych cen z 1910. Do tego w 1920 wynaleziono kauczuk syntetyczny. Wszystko to spowodowało gwałtowny spadek cen kauczuku na światowym rynku i w konsekwencji zubożenie miasta.

Miasto podniosło się znowu, kiedy w 1966 rząd Brazylii ogłosił je portem bezcłowym. Wówczas zagraniczni przemysłowcy zaczęli sprowadzanie półproduktów wolnych od podatków i montowanie ich na miejscu. Wokół miasta zaczęły powstawać nowe fabryki.

Populacja | edytuj kod

Infrastruktura | edytuj kod

Lotniska | edytuj kod

W granicach miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Manaus, który w 2010 roku obsłużyło około 2,7 mln pasażerów. Został otwarty w 1976 roku i zastąpił dotychczasowe lotnisko w Manaus, Ponta Pelada, które obecnie wykorzystywane jest wyłącznie do celów wojskowych.

Arena Amazônia | edytuj kod

Arena Amazônia

W Manaus zbudowany został nowoczesny stadion piłkarski, Arena Amazônia, który był miejscem rozgrywania 4 meczów Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 roku. Jego pojemność wynosi 40 549 miejsc. Został zbudowany w miejscu starego stadionu Estádio Vivaldo Lima. Wielu piłkarzy narzeka na trudne warunki do gry spowodowane wysoką temperaturą i wilgotnością, wynikającą z położenia Manaus w samym sercu Puszczy Amazońskiej.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Puszcza Amazońska | edytuj kod

Bezpośrednia bliskość Puszczy Amazońskiej, a także gorący klimat, sprawia, że Manaus jest tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Przybywający do miasta są często zainteresowani tropikalną fauną i florą.

W pobliżu Manaus żyje zagrożony wyginięciem gatunek ssaka, Tamaryna dwubarwna.

Rio Negro | edytuj kod

Mieszanie się wód

Kolejną atrakcją turystyczną są wycieczki łódkami wzdłuż rzeki Rio Negro. W pobliżu Manaus, łączy się ona z Rio Solimoes. Ponieważ wody tych rzek mają zupełnie inne kolory (ciemniejszy i jaśniejszy), mieszanie się ich daje ciekawy efekt.

Zoo | edytuj kod

W Manaus znajduje się publiczny ogród zoologiczny, w którym znajduje się wiele gatunków zwierząt z Amazonii.

Opera w Manaus | edytuj kod

 Główny artykuł: Teatro Amazonas.

Opera w Manaus (port. Teatro Amazonas) powstała w 1896 roku z inicjatywy ludzi trudniących się handlem kauczukiem. Jest w stanie pomieścić 701 osób. Do jej budowy użyto materiałów ściągniętych z Europy.

Galeria | edytuj kod

Osoby związane z Manaus | edytuj kod

Miasta partnerskie[2] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Population statistics
  2. DB-City
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Manaus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy