Mane nobiscum Domine


Mane nobiscum Domine w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mane nobiscum Domine (pol. Zostań z nami, Panie) − list apostolski papieża Jana Pawła II z 7 października 2004, napisany z okazji Roku Eucharystii (październik 2004-październik 2005).

Treść | edytuj kod

Papież zaadresował list o Eucharystii do biskupów, duchowieństwa i wszystkich wiernych. Dokument składa się z wprowadzenia, czterech rozdziałów i zakończenia[1]:

 1. Wstęp
 2. Śladami Soboru i Jubileuszu
 3. Eucharystia Tajemnicą Światła
 4. Eucharystia źródłem i objawienie komunii
 5. Eucharystia początkiem i programem «misji»
 6. Zakończenie

Tytułem dokumentu autor uczynił słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza z rodz. 24, werset 29. We wprowadzeniu papież podał powody napisania listu i zarazem ogłoszenia Roku Eucharystii: Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Guadalajarze w Meksyku, Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów w Rzymie oraz Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Zgromadzenie synodalne miało odbyć się pod hasłem «Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła». Papież pragnął również, by młodzież gromadziła się wokół Eucharystii, która jest ośrodkiem życia, dla ożywienia swej wiary i entuzjazmu[2]. List nie miał być próbą refleksji nad sakramentem, co papież uczynił już w encyklice Ecclesia de Eucharistia z 2003. Papież pokusił się o wytyczenie drogi, ukazanie perspektyw, które mogły pomóc w dobrym przeżyciu Roku Eucharystii[3]. Dla Jana Pawła II ważnymi aspektami Eucharystii, na które należy zwrócić uwagę podczas trwania Roku Eucharystii, są: wymiar tajemnicy, wymiar proklamacji Słowa, wymiar uczty (celebracji), wymiar obecności i jej odczuwania, wymiar komunii wiernych z Chrystusem i między sobą, wymiar misyjny (dziękczynienie, solidarność, braterska służba)[4]. W zakończeniu papież przywołał postać Maryi, która całym swoim życiem ucieleśniała tajemnicę Eucharystii[5].

Przypisy | edytuj kod

 1. Jan Paweł II: Mane nobiscum Domine. Watykan: L'Osservatore Romano, 2005. (pol.)
 2. Mane nobiscum Domine, 4.
 3. Mane nobiscum Domine, 10.
 4. Mane nobiscum Domine, 11-28.
 5. Mane nobiscum Domine, 31.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mane nobiscum Domine" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy