Manhattanhenge


Manhattanhenge w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Manhattanhendge na 42nd Street w 2006 roku

Manhattanhenge – zjawisko powstające, gdy zachodzące Słońce ustawia się w jednej linii z głównymi ulicami Manhattanu[1]. Można je zaobserwować dwa razy do roku, w okresie przesilenia letniego, zwykle w okolicach 28 maja i 12 lipca[2].

Termin Manhattanhenge został spopularyzowany przez pochodzącego z Nowego Jorku naukowca Neila deGrasse Tysona i nawiązuje on do nazwy Stonehenge, gdzie zachodzi podobny efekt[3]. Na początku XXI wieku Manhattanhenge stał się popularną atrakcją turystyczną.

Zjawiska powstające na tej samej zasadzie można również zaobserwować w kilku innych miastach, szczególnie tych zbudowanych w systemie hippodamejskim, np. Chicagohendge w Chicago, Torontohendge w Toronto, Montrealhenge w Montrealu, czy też MIThenge w korytarzu Massachusetts Institute of Technology[4].

Manhattanhenge pojawił się w serialu CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, w filmie Dzień dobry TV oraz na okładce albumu The Chemistry of Common Life.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nadciąga Manhattanhenge. Nowy Dziennik, 29 maja 2015.
  2. Jennifer Ouellette: What Is 'Manhattanhenge?' (ang.). Discovery, 29 maja 2015.
  3. Alan Boyle: Manhattanhenge: Time for Sunset's Rite of Spring on New York Streets (ang.). NBC, 29 maja 2014.
  4. Jaime McLeod: Get Ready For Manhattanhenge! (ang.). Farmers' Almanac, 10 lipca 2015.
Na podstawie artykułu: "Manhattanhenge" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy