Manifest 22 stycznia


Manifest 22 stycznia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Manifest Tymczasowego Rządu Narodowego, 22 stycznia 1863

Manifest 22 stycznia – manifest wydany 22 stycznia 1863 w Warszawie przez Komitet Centralny Narodowy ogłaszający wybuch powstania styczniowego. Autorką Manifestu była Maria Ilnicka.

Manifest przekształcał Komitet Centralny w Tymczasowy Rząd Narodowy. Do walki przeciw Imperium Rosyjskiemu zostali wezwani wszyscy mieszkańcy przedrozbiorowej RzeczypospolitejPolacy, Litwini, Rusini i Żydzi. Ogłoszony w dniu wybuchu powstania styczniowego, manifest nadawał prawa obywatelskie wszystkim mieszkańcom Polski, bez względu na wyznanie, narodowość i pochodzenie społeczne. Dokument znosił pańszczyznę i przyznawał chłopom na własność uprawianą przez nich ziemię, uwłaszczał chłopów. Manifest był kluczowym dokumentem dla procesu emancypacji społecznej i politycznej w Polsce[1].

Wyrażał ważne w polskiej tradycji niepodległościowej przekonanie o niezbywalnej równości ludzi. Postulat ten jest podstawowym w polskiej tradycji niepodległościowej od Uniwersału Połanieckiego począwszy.

Zakładał on powstanie niepodległego państwa i równe prawa dla wszystkich obywateli oraz uwłaszczenie chłopów, cytat[2]:

Ziemia, którą Lud rolniczy posiadał dotąd na prawach czynszu lub pańszczyzny, staje się od tej chwili bezwarunkową jego własnością.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stanowisko na 155. rocznicę powstania styczniowego – Partia Razem – Inna polityka jest możliwa!, „Partia Razem – Inna polityka jest możliwa!”, 1 grudnia 2017 [dostęp 2018-01-22]  (pol.).
  2. Manifest Tymczasowego Rządu Narodowego 22 stycznia 1863 ↓.

Bibliografia | edytuj kod

Siły zbrojne powstania styczniowego

Na podstawie artykułu: "Manifest 22 stycznia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy