Maniusz Acyliusz Glabrion


Maniusz Acyliusz Glabrion w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maniusz Acyliusz Glabrion (III/II w. p.n.e.) – rzymski wódz i polityk pochodzenia plebejskiego, związany politycznie z rodziną Korneliuszy Scypionów. Jako pierwszy w rodzie sprawował konsulat w 191 p.n.e., wcześniej był trybunem wojskowym oraz edylem plebejskim.

Jako pretor spacyfikował w 196 p.n.e. bunt niewolników w Etrurii. W okresie wojny syryjskiej (192–188) brał udział w bitwie pod Termopilami, w której wojska Antiocha III Wielkiego poniosły klęskę, co spowodowało wycofanie się wojsk Seleukidy do Azji Mniejszej. Za zwycięstwo w Grecji odbył w 190 p.n.e. triumf, jednak rok później jego kariera polityczna uległa załamaniu. Przyczynił się do tego faktu głównie Kato Starszy, który spowodował, iż Glabrion przegrał wybory na urząd cenzora, na co wpłynął fakt oskarżenia niedawnego konsula o malwersacje finansowe podczas kampanii w Grecji.

Bibliografia | edytuj kod

  • PiotrP. Iwaszkiewicz PiotrP., WiesławW. Łoś WiesławW., MarekM. Stępień MarekM., Władcy i wodzowie starożytności. Słownik, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1998, ISBN 83-02-06971-X, OCLC 69568159 .
Na podstawie artykułu: "Maniusz Acyliusz Glabrion" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy