Manson (krater)


Na mapach: 42°35′N 94°33′W/42,583333 -94,550000

Manson (krater) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mansonkrater uderzeniowy w pobliżu miejscowości Manson, w stanie Iowa, w USA. Krater ten jest zupełnie niewidoczny na powierzchni: przykryty jest gliną zwałową z okresu zlodowacenia, a powierzchnia jest obecnie w tym miejscu płaska.

Spis treści

Pochodzenie i wiek | edytuj kod

Obecnie rozpoznawalna struktura krateru ma średnicę ok. 35 km[1]. Krater powstał ok. 74 miliony lat temu (kreda), prawdopodobnie w wyniku uderzenia meteorytu kamiennego (chondrytu) o średnicy ok. 2 km. Wstępne oszacowania wieku krateru plasowały go na granicy kredy i paleogenu, co sugerowało związek z wymieraniem kredowym co przyczyniło się do dużego zainteresowania tą strukturą. Obecnie wiadomo, że powstał on za wcześnie, aby mieć związek z wymieraniem[2].

Historia badań | edytuj kod

Anomalię geologiczną pod miastem Manson wykryto już w 1912 roku, stwierdzając, że woda wydobywana spod ziemi jest w tym rejonie nietypowo miękka jak na stan Iowa, a skały krystaliczne leżą tu zaledwie 380 m pod powierzchnią ziemi (wiercono w obszarze wyniesienia centralnego). Do badań krateru używane były rozmaite metody geologiczne i geofizyczne, począwszy od odwiertów, poprzez grawimetrię i magnetometrię, a skończywszy na sejsmice[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Manson (ang.). Earth Impact Database. [dostęp 2013-06-22].
  2. a b Paul W. Hodge: Meteorite Craters and Impact Structures of the Earth. Cambridge University Press, 1994, s. 17. ISBN 0-521-36092-7.
Na podstawie artykułu: "Manson (krater)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy