Mantas Varaška


Mantas Varaška w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mantas Varaška (ur. 26 maja 1979 w Kozłowej Rudzie) – litewski prawnik i wykładowca uniwersytecki, poseł na Sejm Republiki Litewskiej (2008–2012).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Po ukończeniu szkoły średniej im. Kazysa Griniusa w Kozłowej Rudzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Prawna Litwy. Tytuł zawodowy magistra uzyskał w 2003. Od tego czasu prowadził zajęcia w Katedrze Prawa Konstytucyjnego, wykładając m.in. teorię prawa, litewskie prawo konstytucyjne oraz kryminologię. Podjął studia doktoranckie na tymże uniwersytecie, pisząc pracę Instytucja głowy państwa w prawie konstytucyjnym – aspekt dynamiczny.

W 2002 pracował krótko jako dyrektor spółki "Komprema". Był również prawnikiem w Centrum Sportowo-Oświatowym w Trokach. W 2004 został sekretarzem i asystentem społecznym posłanki Nijolė Steiblienė, a później również posła Henrikasa Žukauskasa (2006–2007).

Od lipca 2006 pełnił funkcję doradcy ministra sprawiedliwości Republiki Litewskiej. W 2007 reprezentował Partię Demokracji Obywatelskiej w Głównej Komisji Wyborczej Republiki Litewskiej podczas wyborów samorządowych.

W wyborach parlamentarnych w 2008 uzyskał mandat posła w okręgu wyborczym Suwalszczyzna[1]. Był we frakcji Partii Wskrzeszenia Narodowego, następnie w Partii Chrześcijańskiej, a w 2011 zasilił na pewien czas Związek Ojczyzny. Kadencję kończył jako deputowany niezrzeszony. Nie ubiegał się o reelekcję. W 2015 jako kandydat LSDP wybrany na radnego rejonu kozłoworudzkiego[2]. W 2019 jako niezależny zwyciężył w wyborach na stanowisko mera tego rejonu[3].

Wybrane publikacje | edytuj kod

  • Parlamentaro indemnitetas – teoriniai ir praktiniai aspektai (2005)
  • Japonijos Imperijos konstitucinė sąranga i Konstitucinio reguliavimo įvairove (2006)
  • Kai kurie teisinės valstybės santvarkos bruožai senovės Graikijos mitologijoje (2007)

Przypisy | edytuj kod

  1. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2008 (lit.)
  2. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2015 (lit.)
  3. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2019 (lit.)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mantas Varaška" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy