Mantodea


Modliszki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Mantodea)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 8 lut 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Modliszki (Mantodea) – owady, które najliczniej występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Swoją nazwę zawdzięczają pozycji, przypominającej osobę z rękami złożonymi do modlitwy. W południowej Polsce występuje chroniona modliszka zwyczajna (Mantis religiosa). Opisano ok. 2300 gatunków modliszek[1].

Głowa jest ortognatyczna, ruchliwa, z dużymi oczami (występują także przyoczka) typu apozycyjnego[2]. Skrzydła błoniaste, bogato użyłkowane, składane w spoczynku wzdłuż ciała. Pierwsza para odnóży dobrze rozwinięta, służąca do chwytania ofiary. W końcu odwłoka znajdują się ujścia przewodu pokarmowego, wydalniczego i rozrodczego. U niektórych gatunków ubarwienie mimetyczne, upodobniające do kwiatów, wśród których czatują na ofiary.

Modliszki są drapieżne, czasem występuje kanibalizm. Nie jest jednak prawdą popularny mit, zgodnie z którym każda kopulacja kończy się zjedzeniem samca przez samicę. Takie zdarzenie zachodzi tylko w 5 do 30% przypadków (liczby różnią się w zależności od badań). Aby do tego doszło, musi zajść kilka czynników jednocześnie: w otoczeniu musi być mało pożywienia, samiec musi podchodzić do samicy od przodu, a nie od tyłu, a sezon godowy musi się już kończyć.

Płeć modliszek rozpoznaje się po segmentach na odwłoku. Samiec ma ich zazwyczaj 7-8, a samica 6.

Systematyka | edytuj kod

Do rzędu modliszek zaliczane są rodziny:

Najbliższe pokrewieństwo łączy modliszki z karaczanami, jak również z termitami[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tree of Life web project: Mantodea
  2. Mantodea.pl Budowa modliszki
  3. Tree of Life web project: Dictyoptera
Kontrola autorytatywna (takson):
Na podstawie artykułu: "Mantodea" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy