Marcello Malpighi


Marcello Malpighi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Marcello Malpighi

Marcello Malpighi (ur. 10 marca 1628 w Crevalcore, zm. 29 listopada 1694 w Rzymie) – włoski biolog.

Jego rodzice byli niezależnymi materialnie rolnikami, co pozwoliło im zapewnić najstarszemu synowi dobre wykształcenie. Na skutek ich śmierci w 1649 musiał on zaopiekować się rodzeństwem i gospodarstwem, ale dwa lata później zdecydował się na studia i po kolejnych dwóch latach uzyskał stopień doktora medycyny na prestiżowym uniwersytecie w Bolonii. Następnie był profesorem tamże oraz w Pizie i Mesynie. Jest twórcą anatomii mikroskopowej. Opisał krwinki czerwone, naczynia włosowate, strukturę tkanki płucnej oraz budowę owadów, w tym tchawki i narządy wydalnicze (cewka Malpighiego). W 1691 roku został lekarzem papieża Innocentego XII, był także członkiem honorowym londyńskiego Royal Society.

Upamiętniony został nazwą naukową rodzaju roślin Malpighia od którego z kolei utworzono nazwę rodziny Malpighiaceae i rzędu Malpighiales[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Maarten J.M. Christenhusz, Michael F. Fay, Mark W. Chase: Plants of the World. Richmond UK, Chicago USA: Kew Publishing, Royal Botanic Gardens, The University of Chicago Press, 2017, s. 317-318. ISBN 978-1-842466346.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marcello Malpighi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy