Marcin Najman


Marcin Najman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marcin Krzysztof Najman (ur. 13 marca 1979 w Częstochowie) – polski pięściarz, zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) i kick-bokser, promotor boksu, a także osobowość medialna.

Dwukrotny wicemistrz Polski juniorów w kick-boxingu (1998, 1999). W 2001 zadebiutował w boksie zawodowym. W trzech pierwszych walkach poniósł porażkę, potem wygrał 12 pojedynków z rzędu, przy czym tylko jeden przeciwnik posiadał dodatni bilans zwycięskich walk. W 2008 przegrał przez techniczny nokaut w drugiej rundzie walkę z Andrzejem Wawrzykiem o międzynarodowe mistrzostwo Polski w wadze ciężkiej. W 2016 zdobył tytuł mistrza Europy federacji WKU w kickboxingu (formuła K-1).

Od 2010 współtworzył grupę promotorską NG Promotions. W 2015 założył NW Promotion.

Spis treści

Wczesne lata

Urodził się 13 marca 1979 w Częstochowie. Ma siostrę Ewę[2]. W dzieciństwie brał udział w szkolnych przedstawieniach artystycznych[3]. W 1998 zdał egzamin dojrzałości w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie (grał na kontrabasie)[4]. Ukończył pedagogikę (wychowanie muzyczne) na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie[5][6].

Gdy miał 9 lat, rozpoczął treningi karate. W drugie klasie liceum rozpoczął treningi kick-boxingu[7]. W 1998 i 1999 był wicemistrzem Polski juniorów w kick-boxingu w formule light contact[8]. Łącznie stoczył dwanaście walk, spośród których wygrał osiem[9].

Od młodości pasjonował się boksem, gdyż uważał tę dyscyplinę za „esencję męskiej rywalizacji”. Pięściarstwo zaczął trenować później, zważywszy na brak odpowiednich warunków do trenowania. W 1999 zwyciężył memoriałowy turniej im. Wincentego Szyińskiego, a w 2001 został wicemistrzem Małopolski[9]. Walcząc amatorsko, stoczył tylko pięć pojedynków, z czego cztery wygrał[7].

Kariera

Boks zawodowy

W zawodowym boksie zadebiutował 30 kwietnia 2001, przegrywając przez nokaut z Peterem Simko, który miał bilans 0-11[10]. W kolejnych dwóch walkach również poniósł porażki przed czasem, z kolejno z rozpoczynającym zawodową karierę Dawidem Kosteckim i ukraińskim zawodnikiem Artemem Czernowem[11]. Wtedy też poznał Jerzego Kuleja, który zainteresował się młodym bokserem[12]. Dzięki jego pomocy zaczął odnosić pierwsze sukcesy zawodowe[12].

27 marca 2004 w Radomiu pokonał Tomasza Górskiego, wygrywając po raz pierwszy na zawodowych ringach. Spotkanie zostało zakontraktowane na cztery rundy. Przeciwnik wytrzymał jednak tylko dwie, po czym poddał się[13]. Następnie pięściarz dwukrotnie pokonał Roberta Gacka, który wcześniej stoczył tylko jedną walkę[11]. Należy podkreślić, opierając się o dane zawarte w rejestrze bokserów zawodowych „BoxRec”, iż Tomasz Górski oraz Robert Gacek są jedynymi polskimi pięściarzami pokonanymi przez Najmana, przy czym w swoich karierach bokserskich nie odnieśli zwycięstwa w żadnym pojedynku[14]. W kolejnych dwóch walkach wygrał ze Słowakiem Milanem Bečákiem mającym na koncie jedno zwycięstwo i 12 porażek oraz Amerykaninem Dougiem Phillipsem[15]. Phillips był jedynym pięściarzem pokonanym przez Najmana, który posiadał dodatni bilans w boksie zawodowym[16]. 25 marca 2006 zrewanżował się Peterowi Simce za porażkę sprzed niespełna pięciu lat, który miał bilans 2-30. Zwycięską passę kontynuował, walcząc z zawodnikami ze Słowacji i Białorusi (Piotrem Sapunem, bilans 10-11, Imrichem Borkiem, bilans 2-27 i Alfredem Pollákiem, bilans 0-8)[11][15]. Następnie ponownie odniósł zwycięstwo nad Sapunem i Borkiem[15], po czym 9 lutego 2008 znokautował w drugiej rundzie Štefana Ciroka[17].

W latach 2004–2008 wygrał dwanaście walk z rzędu, efektem czego był występ w walce przeciwko Andrzejowi Wawrzykowi, której stawką było zawodowe międzynarodowe mistrzostwo Polski w wadze ciężkiej. 19 kwietnia 2008 w katowickim Spodku został znokautowany przez Wawrzyka już w drugiej rundzie tego pojedynku[18]. Opierając się o dane zawarte w internetowym portalu BoxRec, przed otrzymaniem szansy walki o międzynarodowe mistrzostwo Polski, Najman walczył z pięściarzami o łącznym bilansie 39-175.[19] Gala zdobyła rozgłos m.in. dzięki udziałowi Najmana w programie Big Brother VIP[20]. Kariera bokserska Najmana jest przedmiotem dyskusji, m.in. na kanale YouTube o nazwie: „Kanał Sportowy”, prowadzonym przez polskiego dziennikarza sportowego Mateusza Borka[21].

Starty w MMA i debiut w roli promotora

W 2009 podpisał kontrakt na walki na zasadach MMA z organizacją KSW. Z powodu kontuzji odwołano jednak jego debiut na gali KSW XI (12 maja 2009 przeciw Jahmai Satischowi). Nastąpił on 11 grudnia 2009 na KSW 12 przeciwko Mariuszowi Pudzianowskiemu, z którym przegrał w 43. sekundzie[22]. Trenerem Najmana przed KSW XII był Robert Kostecki.

W 2010 w swoim drugim występie w MMA podczas gali KSW 14: Dzień Sądu Najman przegrał z Przemysławem Saletą na skutek duszenia. Przez długi czas był stroną przeważającą, atakując rywala przez kilka minut. Ostatecznie przeciwnik znalazł się w pozycji górnej i zakończył walkę dźwignią[23]. Do walki odniósł się między innymi Jerzy Kulej, krytykując pracę sędziego ringowego, która miała przełożyć się na wynik pojedynku[24].

Ja bym protestował, ale Marcin się z tym pogodził. On powiedział, że czuje się moralnie zwycięzcą, bo miał mistrza Europy na deskach. [ Jerzy Kulej, 2010][24]

W październiku 2010 uzyskał licencję promotora Wydziału Boksu Zawodowego PZB[25][9]. Wspólnie z Łukaszem Głowackim utworzył grupę promotorską NG Promotions, organizującą serię imprez pod szyldem „Fight Night”[26]. 29 października 2010 zorganizował w Skarżysku-Kamiennej swoją pierwszą galę boksu zawodowego, w której on sam wystąpił[27][28].

Marcin Najman podczas gali mieszanych sztuk walki MMA Attack 2 w katowickim Spodku (2012)

5 listopada 2011 podczas gali MMA Attack 1 na warszawskim Torwarze zmierzył się z Przemysławem Saletą w pojedynku na zasadach K-1 (rewanż za ich walkę w formule MMA z 2010), który przegrał w pierwszej rundzie w wyniku poddania spowodowanego kontuzją nogi. Uraz ten nie pozwolił mu również podjąć walki z Wojciechem Bartnikiem, która miała się odbyć 19 listopada w Kaliszu[29]. 27 kwietnia 2012 na gali MMA Attack 2 w Katowicach przegrał z debiutującym w MMA litewskim kulturystą Robertem Burneiką. Na początku drugiej rundy Najman poddał się[30]. Po tej porażce „El Testosteron” zapowiedział, że była to jego ostatnia walka w karierze[31][32]. Na 8 grudnia w Londynie planowano walkę ze strongmanem Tyberiuszem Kowalczykiem, lecz 27 października Najman zrezygnował z pojedynku ze względu na „niewywiązanie się z ustaleń, organizatorów tej walki”[33].

Powrót do boksu i MMA

W 2013, po czteroipółletniej przerwie, powrócił do walk bokserskich, a jego przeciwnikiem został Martin Pacas. Najman wygrał przez techniczny nokaut w drugiej rundzie. Do momentu przerwania pojedynku posłał rywala trzykrotnie na deski[34]. 30 listopada 2013 na gali boksu Fight Night 7 – „Obrona Częstochowy” w Częstochowie, Najman pokonał przez TKO reprezentanta Bośni i Hercegowiny Aleksa Serbicia (0-1) w trzeciej rundzie[35].

25 października 2014 zorganizował w Częstochowie pożegnalną walkę Andrzeja Gołoty[36]. 27 grudnia powrócił do walk w formule MMA. W walce z Michałem Dobiasem zwyciężył przez duszenie gilotynowe w 46. sekundzie[37][38].

W 2015 założył grupę promotorską NW Promotion. Jego nowym wspólnikiem został Robert Walczak[39].

28 sierpnia 2016 w Częstochowie podczas gali Boxing Night 12[40] Zdobył Mistrzostwo Europy organizacji WKU w K1 po walce z Jahmaim Satischem. Po szybkiej wymianie ciosów, w 36. sekundzie walki, Satisch stracił przytomność, co zakończyło pojedynek[41][42]. 25 maja 2018 wystąpił w zorganizowanej przez siebie Narodowej Gali Boksu rozegranej na Stadionie Narodowym. Po zakończeniu IV rundy w konfrontacji z łotewskim pięściarzem, Rihardsem Bigisem, zgłosił kontuzję ręki sędziemu, który natychmiastowo przerwał walkę[43]. 27 kwietnia 2019 w Starachowicach przystąpił do rewanżowej walki z Bigisem i ponownie przegrał, zgłaszając kontuzję – tym razem w pierwszej rundzie, po czym ogłosił zakończenie kariery oraz chęć stoczenia pożegnalnej walki na zasadach K-1[44].

8 czerwca 2019 na FFF 1. gali MMA, na której walczyli polscy celebryci, w walce wieczoru został pokonany przez Pawła „Trybsona” Trybałę przez TKO w pierwszej rundzie po upływie 41 sekund[45][46]. 26 października podczas gali Fame MMA 5 w Ergo Arenie w walce wieczoru znokautował Piotra Witczaka, znanego pod pseudonimem „Bonus BGC” w pierwszej rudzie[47]. 28 marca 2020 na gali Fame MMA 6 został znokautowany w pierwszej rundzie przez kulturystę Piotra „Bestię” Piechowiaka[48].

5 września 2020 podczas gali „Fame MMA 7: Popek Monster vs. Stifler”, zwyciężył pojedynek w pierwszej rundzie z Dariuszem „Daro Lwem” Kaźmierczukiem, poprzez odklepanie rywala po ciosach w matę[49].

22 listopada 2020 na Fame MMA 8 odbyła się jego ostatnia walka, gdzie został pokonany przez Kasjusza Życińskiego, znanego pod pseudonimem Don Kasjo, w formule boksu, po tym jak został zdyskwalifikowany po celowym sprowadzeniu przeciwnika do parteru oraz kopnięciu. Fame MMA 8 odbyło się 21 listopada, ale walka Najmana została zakończona po północy. Swoją emeryturę ogłosił niecały miesiąc przed walką[50]. Po walce jego trener zaatakował fizycznie Kasjusza, co doprowadziło do kontuzji rywala Najmana. 23 listopada federacja FAME MMA wydała w związku z tym incydentem oświadczenie, informujące o dożywotnim zakazie walk Najmana w federacji oraz pozbawieniu go wynagrodzenia za walkę, którego część zostanie przekazana Życińskiemu, a reszta trafi do Polskiego Związku MMA. Zapowiedziano też, że skierowane zostanie do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Damiana Herczyka.

Działalność charytatywna

Corocznie od 2001 organizuje w Częstochowie charytatywny mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami bokserów i żużlowców, z którego dochód przekazywany jest na rzecz osób najbardziej potrzebujących[7][51].

W 2010 zrezygnował z gaży za udział w walce MMA z Przemysławem Saletą na rzecz chorego na raka 11-latka z Częstochowy[52][53].

21 października 2017 podczas gali Boxing Night w Żyrardowie stoczył walkę charytatywną z wiceprezydentem miasta Lucjanem Chrzanowskim[54][55].

Działalność pozasportowa

Od 30 sierpnia do 1 listopada 2011 był felietonistą internetowej wersji „Super Expressu”. Jego artykuły nosiły nazwę „Najman wie najlepiej”[56][57].

8 września 2011 zaczął współprowadzić program Fun raport na kanale telewizyjnym Orange Sport, początkowo z dziennikarzem sportowym Pawłem Zarzecznym, a następnie z aktorem Jackiem Lenartowiczem[58].

W czerwcu 2014 ukazała się książka napisana przez Najmana pt. Jerzy Kulej. Mój Mistrz, opisująca przyjaźń boksera z Jerzym Kulejem[59].

Był uczestnikiem VIP-owskiej części piątej edycji reality show TV4 Big Brother (2008)[60][61] i trzeciej edycji programu rozrywkowego Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2015)[62].

W październiku 2018 bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych do sejmiku województwa śląskiego z listy komitetu Kukiz’15[63].

W 2020 zaczął prowadzić program „Mocne uderzenie” na kanale YouTubowym „W ringu z Najmanem”.

19 września 2020 roku na antenie TVP1 wygrał odcinek kultowego programu „Jaka to Melodia” który był jednocześnie benefisem Edyty Górniak. Rywalizował o zwycięstwo z Reni Jusis i Mietkiem Szcześniakiem.

Życie prywatne

22 czerwca 2013 na Jasnej Górze poślubił Julitę Januszko. Uroczystość była połączona z chrztem ich córki, Weroniki[64][65][66].

Wizerunek medialny i odbiór

Marcin Najman (2012)

Stał się jednym z najbardziej znanych polskich sportowców, głównie dzięki udziałowi w programie reality show Big Brother V. Zainteresowanie mediów przyniosły mu również dwa przegrane przed czasem pojedynki na zasadach mieszanych sztuk walki, które stoczył na galach KSW. Pierwszym jego przeciwnikiem był strongman Mariusz Pudzianowski, drugim – były bokser i kickbokser Przemysław Saleta[67][68]. W grudniu 2009, po walce z Pudzianowskim, jedna z gazet sportowych porównała MMA do kamasutry w męskim wydaniu. Paweł Zarzeczny w swoim felietonie dla „Polska The Times”, opisując ten pojedynek i zawody sztuk walki, użył sformułowania „sadyzm i wiocha”[69]. Wydarzenie zgromadziło przed telewizorami prawie 6 mln widzów, co było drugim pod względem oglądalności wydarzeniem sportowym transmitowanym w 2009 przez telewizję Polsat[70].

Od 2010 w mediach szeroko komentowany był spór Najmana z Przemysławem Saletą, który wcześniej był jego przyjacielem. Bezpośrednią przyczyną byłą publikacja na łamach jednej z ogólnopolskich gazet zdjęcia Najmana z ówczesną żoną Salety. Od tego momentu konflikt zaczął się nasilać. Efektem tej sytuacji były dwa pojedynki pomiędzy pięściarzami w formule MMA i K1. Ich walki łączyły w sobie elementy sportu i show-biznesu[23].

Po walce z Burneiką w 2012 roku w internecie pojawiła się lawina negatywnych komentarzy skierowanych pod adresem Najmana. Niechęć internautów pięściarz rozbudził również, wypowiadając się pejoratywnie o niektórych kibicach, zwłaszcza tych, którzy wspierali litewskiego siłacza[71].

W kulturze masowej

W 2009 piosenkę o Najmanie nagrał kaliski raper Gorzki[72]. W 2011 balladę o pięściarzu stworzył zespół KlejNuty[71].

Osiągnięcia sportowe

 • 1998: wicemistrz Polski juniorów w kick-boxingu (light contact)
 • 1999: wicemistrz Polski juniorów w kick-boxingu (light contact)
 • 1999: zwycięstwo turnieju im. Wincentego Szyińskiego
 • 2001: wicemistrz Małopolski w boksie (bilans w boksie amatorskim: 5 walk, 4 wygrane)
 • 2016: mistrz Europy WKU w wadze ciężkiej, formuła K-1

Nagrody i wyróżnienia

 • 2004: laureat plebiscytu na najpopularniejszego sportowca okręgu częstochowskiego[73]
 • 2005: laureat plebiscytu na najpopularniejszego sportowca okręgu częstochowskiego
 • 2006: laureat plebiscytu na najpopularniejszego sportowca okręgu częstochowskiego[73]

Lista walk zawodowych

Boks

15 zwycięstw – 7 porażek

Legenda: TKO – techniczny nokaut, KO – nokaut, UD – jednogłośna decyzja, SD- niejednogłośna decyzja, MD – decyzja większości, PTS – walka zakończona na punkty, RTD – techniczna decyzja sędziów, DQ – dyskwalifikacja

Kick-boxing

1 zwycięstwo – 1 porażka – 0 remisów

Mieszane sztuki walki (MMA)

Przypisy

 1. Marcin Najman – wiek, wzrost, żona, walki, Instagram. Co musisz wiedzieć o sportowcu?. eska.pl, 4 września 2019. [dostęp 14 czerwca 2020].
 2. Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami 3 – Odcinek 2.
 3. MARCIN NAJMAN – celebryta czy sportowiec? Kim jest Marcin Najman?, www.fokus.tv [dostęp 2018-04-19] .
 4. Państwowe Liceum Muzyczne. Absolwenci 1998 (pol.). zsmuz.edukacja.czestochowa.pl. [dostęp 2013-11-05].
 5. NAJMAN OFICJALNIE NA MMA ATTACK 2 (pol.). sporty-walki.org, 2013-11-03. [dostęp 2013-11-05].
 6. Marcin Najman Biografia (pol.). Party.pl. [dostęp 2017-04-11].
 7. a b c Marcin Najman: Nie będę już czarnym charakterem » Boxingnews.pl, boxingnews.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 8. Najman vs Burneika. Marcin Najman: Nie wyjdę na ring przy L Testosteron – Liroya, www.eska.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 9. a b c NAJMAN OFICJALNIE NA MMA ATTACK 2, www.sporty-walki.org [dostęp 2018-04-19] .
 10. a b BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 11. a b c Chwile chwały „El Testosterona” – Sport – WP.PL, sport.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 12. a b Marcin Najman – Historia Prawdziwa!: STsport, stsport.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 13. Częstochowski bokser zawodowy wygrał w Radomiu, www.sport.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 14. BoxRec: Marcin Najman, boxrec.com [dostęp 2020-10-30] .
 15. a b c http://www.boxrec.com/list_bouts.php?human_id=42799&cat=boxer.
 16. https://boxrec.com/en/proboxer/18137.
 17. a b BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 18. a b BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 19. BoxRec: Marcin Najman, boxrec.com [dostęp 2020-05-28] .
 20. Polska gala boksu w Polsacie i Polsacie Sport – Katowice, Polsat, Polsat Sport, boks, Tomasz Adamek, Polsat Sport HD, Mateusz Borek, Marcin Najman, Andrzej Wawrzyk, Damian Jon..., media2.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 21. JanJ. Nowak JanJ., https://www.youtube.com/watch?v=BG77UD_UXu4 .goły link w tytule
 22. KSW 12 – Najman vs. Pudzianowski.
 23. a b Najman vs Saleta – Sport – WP.PL, sport.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 24. a b Kulej: na miejscu Najmana złożyłbym protest – Sport – WP.PL, sport.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 25. Marcin Najman promotorem bokserskim – Aktywni, portalaktywni.com [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 26. Grupa NG Promotions zakończyła działalność, www.ringpolska.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 27. Pierwsza gala Najmana w Skarżysku.
 28. Gala boksu zawodowego w Skarżysku. Gwiazdą Marcin Najman – echodnia.eu, www.echodnia.eu [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 29. Najman z nogą w gipsie na dwa tygodnie – Sport – WP.PL, sport.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 30. Najman po walce z Burneiką – wideo – Sport – WP.PL, sport.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 31. Najman: definitywnie kończę karierę! – Sport – WP.PL, sport.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 32. Najman: Właśnie dlatego mnie nienawidzą – eurosport.interia.pl, eurosport.interia.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 33. Marcin Najman: moja kolejna walka jest w zawieszeniu. Fight & Cross Gym Club, niedziela, 28, październik 2012.
 34. WAGA: MARCIN NAJMAN vs MARTIN PACAS bokser.org.
 35. Najman wygrał przed czasem. Mówi, że to koniec (pol.). sport.wp. [dostęp 1 grudnia 2013].
 36. Ostatnia walka Andrzeja Gołoty, legenda boksu zakończyła karierę (pol.). onet.pl. [dostęp 2014-10-26].
 37. Zobacz pierwsze zwycięstwo Marcina Najmana w MMA SportoweFakty.pl.
 38. Marcin Najman mistrzem Europy. Nokaut w 36 sekund WIDEO – Wiadomości, archiwum.radiozet.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 39. Na rynek pieściarski wkracza nowa grupa NW Promotion, której współwłaścicielem jest Marcin Najman – wCzestochowie.pl – Twoja gazeta w Internecie, www.wczestochowie.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 40. Jahmai Satisch rywalem Najmana w walce o mistrzostwo Europy w K-1 – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 41. Najman mistrzem Europy K-1 po błyskawicznym nokaucie! – Polsat Sport, www.polsatsport.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 42. Marcin Najman: Przyjąłbym propozycję walki z Tomaszem Adamkiem – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 43. Narodowa Gala Boksu: tragiczna walka i porażka Marcina Najmana – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2018-07-31]  (pol.).
 44. Najman vs Bigis II. Żenująca walka WIDEO Najman kończy karierę – Sport, sport.radiozet.pl [dostęp 2019-12-29]  (pol.).
 45. Kompromitująca porażka Marcina Najmana. Trybson zdemolował go w 40 sekund, www.sport.pl [dostęp 2019-06-09]  (pol.).
 46. Wyniki FFF: Marcin Najman bez szans w starciu z „Trybsonem”! Nokaut w kilka sekund! – MMA PL – MMA PL, mma.pl [dostęp 2019-06-09]  (pol.).
 47. Redakcja, Fame MMA 5. Marcin Najman pokonał Bonusa BGC. Nokaut w pierwszej rundzie! [zdjęcia z gali], Dziennik Bałtycki, 27 października 2019 [dostęp 2019-11-08]  (pol.).
 48. Tak Marcin Najman przegrał z „Bestią” Piechowiakiem na FAME MMA 6 [WIDEO], MMA PL, 28 marca 2020 [dostęp 2020-03-29]  (pol.).
 49. JakubJ. Madej JakubJ., FAME MMA 7: Marcin Najman pokonał Dariusza Kaźmierczuka w pierwszej rundzie! „Lew” odklepał | MMA ROCKS, MMA Rocks!, 5 września 2020 [dostęp 2020-09-05]  (pol.).
 50. Dzień DobryD.D. TVN Dzień DobryD.D., Marcin Najman kończy karierę. „Chciałbym zostać kierowcą karetki”, dziendobry.tvn.pl, 24 października 2020 [dostęp 2020-11-21]  (pol.).
 51. 14. Działalność charytatywna. W: Marcin Najman: Jerzy Kulej – mój mistrz. Wydawnictwo Ole, 2014.
 52. Częstochowa: Sąd Najwyższy przyjrzy się sprawie boksera-celebryty Marcina Najmana – Częstochowa – NaszeMiasto.pl, czestochowa.naszemiasto.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 53. Walka Najmana dla chorego 11-latka z Częstochowy – Polskatimes.pl, www.polskatimes.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 54. Marcin Najman: nasza walka nie była najważniejsza (sport.tvp.pl), sport.tvp.pl [dostęp 2018-04-19] .
 55. Marcin Najman stoczy walkę charytatywną. „Zawsze będę pomagał dzieciakom” – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 56. http://www.wczestochowie.pl/kategoria//2941,najman-wie-najlepiej.
 57. Najman wie najlepie, www.se.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
 58. Najman: nikt tak wcześniej nie zlał Salety [dostęp 2017-11-25] .
 59. Kulej – mój mistrz – Marcin Najman (229031) – Lubimyczytać.pl, lubimyczytac.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 60. Big Brother V » Blog Archive » Wielki “Biedron” odpada, bb5.tvshow.com.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 61. Big Brother V » Blog Archive » Marcin Najman – Wielki Biedron, bb5.tvshow.com.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 62. „Dancing With The Stars” 13.03.2015, odcinek 2. Odpadli Marcin Najman i Hanna Żudziewicz – Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 63. Serwis PKW – Wybory 2018.
 64. Marcin Najman pochwalił się piękną żoną! – WP Gwiazdy, gwiazdy.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 65. Marcin Najman ożenił się z Julitą Januszko – Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 66. Jan Kobuszewski będzie świętował 80. urodziny na Jasnej Górze – Dziennikzachodni.pl, www.dziennikzachodni.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 67. Boks. Celebryta Najman może wrócić do boksu, www.sport.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 68. Marcin Najman mistrzem Europy w K-1. Internauci... pękają ze śmiechu, wmeritum.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 69. Dyscypilna sportowa czy wynaturzenie? O fenomenie MMA w Polsce | naTemat.pl, natemat.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 70. Pudzianowski – Najman. Będzie rewanż! – MMA, www.przegladsportowy.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 71. a b Kto wygra? – Sport – WP.PL, sport.wp.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 72. Posłuchaj piosenki o polskim bokserze – Sport – wydarzenia sportowe – piłka nożna, piłka ręczna, euro 2012, koszykówka, siatkówka dziennik.pl, sport.dziennik.pl [dostęp 2018-04-19] .
 73. a b Marcin Najman połamał się na Salecie w K1 – Dziennikzachodni.pl, www.dziennikzachodni.pl [dostęp 2018-04-19]  (pol.).
 74. Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Fame MMA 8. Oficjalnie: gala w listopadzie. Marcin Najman vs Kasjusz Życiński w boksie! – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 9 września 2020 [dostęp 2020-09-09]  (pol.).
 75. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2020-03-18] .
 76. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 77. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 78. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 79. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 80. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 81. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 82. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 83. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 84. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 85. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 86. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 87. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 88. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 89. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 90. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 91. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .
 92. BoxRec: Bout, boxrec.com [dostęp 2019-09-03] .

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marcin Najman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy