Marcin Sauter


Marcin Sauter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marcin Sauter (urodzony 28 sierpnia 1971 roku w Bydgoszczy) – polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, operator filmowy i fotografik.

Spis treści

Wykształcenie | edytuj kod

Marcin Sauter jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2005), w której obecnie jest wykładowcą.

Praca zawodowa | edytuj kod

Sauter zaczynał jako fotoreporter „Gazety Wyborczej", „Rzeczpospolitej” i „Pozytywu". Jest autorem wielu wystaw fotograficznych i członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików[1].

W 2001 roku zrealizował z Maciejem Cuske niezależną fabułę „I co wy na to, Gałuszko?”. W 2005 roku nakręcił film „Za płotem”, który otrzymał nagrody na międzynarodowych festiwalach w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Wilnie, Poznaniu i Krakowie, oraz „Kino objazdowe”, nagrodzone na festiwalach w Krakowie i Łagowie. W 2009 roku nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy dokument „Na północ od Kalabrii”.

Od 2005 roku razem z Maciejem Cuske, Piotrem Stasikiem i Francuzem Thierrym Paladino tworzy Zespół Filmowy Paladino, realizujący razem projekty dokumentalne.

Sauter jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2014 roku[2].

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Marcin Sauter. culture.pl. [dostęp 2014-02-17].
  2. Składy stałych komisji eksperckich PISF w PO "Produkcja filmowa" 2014. pisf.pl. [dostęp 2014-02-17].
  3. Marcin Sauter. filmpolski.pl. [dostęp 2014-02-17].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marcin Sauter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy