Marco Girolamo Vida


Marco Girolamo Vida w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marco Girolamo Vida (łac. Marcus Hieronymus Vida) – włoski duchowny katolicki, biskup, humanista i poeta nowołaciński[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Marco Girolamo Vida urodził się najprawdopodobniej w Kremonie w 1485[1]. Na chrzcie otrzymał imię Marcantonio, które zmienił na Marco Girolamo, wstępujac do zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Wybrał karierę duchownego rzymskokatolickiego. Przebywał na dworze papieża Leona X. W 1532 papież Klemens VII podniósł go do godności biskupa Alby. Vida uczestniczył w soborze trydenckim[1][2]. Zmarł 27 IX 1566 w Albie[1][2].

Twórczość | edytuj kod

Marco Girolamo Vida jest jednym z najważniejszych poetów nowołacińskich. W młodości napisał dwa poematy Scacchiae-Ludus i Bombyx[2]. Zasłynął napisanym na polecenie Leona X[3] eposem Christias (Chrystiada)[2], opowiadającym o życiu Jezusa w stylu Wergiliusza. Utwór ten był przekładany na wiele języków, w tym na chorwacki i ormiański[3]. Oprócz tego opublikował traktat w heksametrach De arte poetica (1527)[2].

Wpływ | edytuj kod

Chrystiada była utworem niezwykle popularnym. W XVI wieku doczekała się prawie 40 wydań[3]. Wywarła wpływ na wielu poetów, w tym na Abrahama Cowleya i Johna Miltona[3].

Cremonensium orationes, 1550

Przekłady | edytuj kod

Chrystiadę na język angielski przełożył James Gardner. Na włoski oktawą przetłumaczył ją Domenico Bartolini. Poemat Scacchiae-Ludus sparafrazował jako Szachy Jan Kochanowski.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Vida Marco Girolamo, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-04-30] .
  2. a b c d e Vida, Marco Girolamo (ang.). en.wikisource.org. [dostęp 2017-04-30].
  3. a b c d Marco Girolamo Vida: Christiad. Translated by James Gardner (ang.). hup.harvard.edu. [dostęp 2017-04-30].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marco Girolamo Vida" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy