Marcos Carneiro


Marcos Carneiro w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marcos Carneiro de Mendonça (ur. 25 grudnia 1894, zm. 19 października 1988) – brazylijski piłkarz znany jako Marcos, Marcos Carneiro lub Marcos de Mendonça, bramkarz. Wzrost 187 cm.

Urodzony w leżącym w stanie Minas Gerais mieście Cataguases Marcos karierę piłkarską rozpoczął w 1910 roku w klubie Haddock Lobo Rio de Janeiro. Klub ten z powodu kłopotów finansowych włączony został w 1911 roku w skład klubu America Rio de Janeiro. Razem z klubem América Marcos zdobył w 1913 roku mistrzostwo stanu Rio de Janeiro.

Marcos zadebiutował w reprezentacji Brazylii 21 lipca 1914 roku w wygranym 2:0 meczu z odbywającym tournée po Ameryce Południowej angielskim klubem Exeter City. W tym samym roku został graczem klubu Fluminense FC, w którym grał do 1928 roku. Wraz z Fluminense trzy razy z rzędu wygrał Campeonato Carioca – w 1917, 1918 i 1919 roku. Łącznie w barwach „Flu” Marcos rozegrał 127 meczów, tracąc w nich 164 bramki.

Jako piłkarz klubu Fluminense wziął udział w turnieju Copa América 1916, gdzie Brazylia zajęła trzecie miejsce. Marcos zagrał tylko w meczu z Chile, w którym przepuścił jedną bramkę. W pozostałych spotkaniach bronił Casemiro Amaral. Casemiro pozostał głównym bramkarzem reprezentacji także podczas Copa América 1917, gdzie Marcosa nie było nawet w kadrze.

Wciąż jako gracz Fluminense wziął udział w turnieju Copa América 1919, gdzie Brazylia zdobyła mistrzostwo Ameryki Południowej. Marcos zagrał we wszystkich czterech meczach – z Chile, Argentyną (stracił 1 bramkę), Urugwajem (stracił 2 bramki) oraz decydującym o mistrzowskim tytule barażu z Urugwajem.

Marcos był w kadrze podczas turnieju Copa América 1921, gdzie Brazylia została wicemistrzem Ameryki Południowej. Nie zagrał w żadnym meczu, gdyż podstawowym bramkarzem był Júlio Kuntz.

Ostatni raz Marcos pojawił się w kontynentalnych mistrzostwach podczas turnieju Copa América 1922, gdzie Brazylia drugi raz zdobyła mistrzostwo Ameryki Południowej. Marcos zagrał w 2 meczach – z Chile (stracił 1 bramkę) i z Paragwajem (stracił 1 bramkę). W pozostałych meczach brazylijskiej bramki strzegł Kuntz.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Skład reprezentacji Brazylii na turniej Copa América 1916

Skład reprezentacji Brazylii na turniej Copa América 1919

Skład reprezentacji Brazylii na Copa América 1921

Skład reprezentacji Brazylii na turniej Copa América 1922

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marcos Carneiro" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy