Mardża


Na mapach: 31°31′N 64°07′E/31,516667 64,116667

Mardża w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mardża (także Marja, Marjah, Mardżeh) – miasto w Afganistanie, położone w prowincji Helmand w dystrykcie Nad Ali na południowy zachód od miasta Laszkargah, około 80-85 tys. mieszkańców[1].

W 2006 roku Mardża została zajęta wraz z innymi miejscowościami w Helmandzie przez talibów i została zamienione w ich stolicę na południu Afganistanu. Powstały tu fabryki min i bomb podkładanych na drogach. Powstała tu też osobna talibska administracja, sądy i policja. Miasto Mardża zbudowali Amerykanie na prośbę króla afgańskiego pod koniec lat 50.ych XX wieku. Miasto stało się rolniczym zagłębiem Afganistanu - dzięki wykopanym tu licznym kanałom irygacyjnym zaczęto uprawiać pszenicę i powstały liczne sady, a te uprawiali koczownicy osadzani tu przez króla. Liczne wojny zniszczyły jednak te uprawy, a zamiast pszenicy zaczęto tu uprawiać na masową skalę mak, z którego wytwarzane są narkotyki.[2]

W lutym 2010 roku miasto stało się jednym z celów połączonej operacji Musztarak wojsk NATO i afgańskich.[1] Do natarcia na Mardżę wyznaczono 15 tys. żołnierzy wojsk USA i Wielkiej Brytanii, w tym także 2,5 tys. wojska afgańskiego. Miasta miało bronić 2 tys. talibów.[2] 17 lutego w Mardży wywieszono afgańską flagę. W uroczystości zawieszania zielono-czerwonej flagi państwowej na dachu budynku w centrum miasta brał udział gubernator prowincji, afgańscy żołnierze, amerykańscy marines i mieszkańcy miasta.[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Mark Thomson. U.S. Troops Prepare to Test Obama's Afghan War Plan. „Time”, 2010-02-09 (ang.). 
  2. a b Wojciech Jagielski. Operacja "Musztarak" w Afganistanie. „Gazeta Wyborcza”. s. 9. 
  3. Afgańska flaga zawisła w Mardży [ZDJĘCIA. W: gazeta.pl [on-line].
Na podstawie artykułu: "Mardża" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy