Marek (Maymon)


Marek (Maymon) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek, nazwisko świeckie Alan Maymon (ur. 22 czerwca 1958 w New Albany) – amerykański biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

Był piątym z ośmiorga dzieci Johna i Catherine Maymon[1]. Urodził się w rodzinie wyznania rzymskokatolickiego. Wykształcenie podstawowe uzyskał w szkole przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w New Albany. W tej samej miejscowości ukończył szkołę średnią. W 1985, na Oral Roberts University w Tulsie, uzyskał tytuł licencjata sztuk (Bachelor of Arts). Dwa lata później ukończył studia magisterskie na tej samej uczelni, specjalizując się w literaturze biblijnej, po czym został zatrudniony na uczelni jako adiunkt[2]. Przez dziesięć lat był związany z katolickimi ruchami charyzmatycznymi[1].

W 1989 dokonał konwersji na prawosławie. O wyznaniu tym dowiedział się w czasie studiów oraz od ks. George'a Ebera z parafii św. Antoniego w Tulsie[2]. Następnie, w 1991, ukończył seminarium duchowne św. Włodzimierza w Crestwood[2]. Od 1993 do 1997 był pracownikiem szpitala psychiatrycznego w Mercy, a od 1997 do 2000 – ostrego dyżuru w centrum medycznym Uniwersytetu w Pittsburghu w Aliquippa[2].

17 sierpnia 1997 został wyświęcony na diakona (jako celibatariusz[1]), zaś 7 września 1997 – na kapłana[2]. Służył w jurysdykcji Archieparchii Amerykańskiej Patriarchatu Antiochii, w parafiach św. Jana Teologa w Beaver Falls (1997–2000) oraz św. Jerzego w Grand Rapids (2000–2001)[2].

5 grudnia 2004 (?) został wyświęcony na biskupa Toledo i Środkowego Zachodu. Jego chirotonia biskupia odbyła się w katedrze patriarszej Zaśnięcia Matki Bożej w Damaszku, pod przewodnictwem patriarchy antiocheńskiego i całego Wschodu Ignacego IV[2]. Był pierwszym konwertytą wyświęconym na biskupa w jurysdykcji Archieparchii Amerykańskiej Patriarchatu Antiochii[1].

1 stycznia 2011 został przyjęty w jurysdykcję Kościoła Prawosławnego w Ameryce. Otrzymał tytuł biskupa Baltimore, wikariusza diecezji Waszyngtonu[2]. Był także administratorem diecezji Południa[3]. W 2012, po wyborze biskupa Tichona na metropolitę całej Ameryki i Kanady, administrował zarządzaną przez niego wcześniej diecezją Wschodniej Pensylwanii. W 2014 zjazd duchowieństwa i wiernych diecezji nominował go na jej nowego ordynariusza[4]. Intronizacja biskupa Marka miała miejsce 10 maja 2014[5].

W 2015 otrzymał godność arcybiskupa.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d D. Yonke, Toledo, diocese will get new Antiochian Orthodox bishop
  2. a b c d e f g h The Right Reverend Mark
  3. Bishop Mark released from Antiochian Archdiocese, received by Holy Synod of Bishops of the Orthodox Church in America
  4. Diocese of Eastern Pennsylvania nominates Bishop Mark
  5. UPDATED: Bishop Mark installed as Bishop of Philadelphia and Eastern Pennsylvania


Na podstawie artykułu: "Marek (Maymon)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy