Marek Dupnica


Marek Dupnica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Dupnicabułgarski klub piłkarski założony w 1947 roku. Powstał z połączenia czterech innych zespołów z Dupnicy - Atletiku, Slavii, ŻSK i Levskiego. Pod obecną nazwą klub występuje od 1992 roku.

Zespół największe sukcesy odnosił pod koniec lat 70. i na początku 80. W sezonie 1976-1977 zajął w lidze trzecie miejsce, najwyższe w historii, a rok później po zwycięstwie nad CSKA Sofia zdobył Puchar Armii Sowieckiej. W tamtym czasie Marek występował w międzynarodowych rozgrywkach. Do najczęściej przywoływanych wyników z tamtego okresu należy wygrana 2:0 z Bayernem Monachium w Pucharze UEFA.

Pod koniec lat 80. zespół spadł do II ligi, a kilka sezonów później zawitał w trzeciej. Powrót do ekstraklasy wywalczył w sezonie 2000-2001. Od tamtego czasu celem nadrzędnym kolejnych trenerów jest obrona przed spadkiem. Na koniec rozgrywek 2005-2006 Marek zajął jedenastką lokatę.

Od maja 2006 roku szkoleniowcem drużyny był Stojan Kocew, były trener Slavii Sofia i młodzieżowej reprezentacji Bułgarii. Zastąpił na tym stanowisku piłkarską legendę Marka Saszo Pargowa.

W 2010 klub został postawiony w stan upadłości, a na jego miejscu powstał amatorski FK Marek 2010, ((bułg.) ФК „Марек 2010”), który przejął stadion i barwy klubowe.

Spis treści

Sukcesy | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

Stadion | edytuj kod

Stadion Bonczuk w Dupnicy może pomieścić 16 tysięcy widzów.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Marek Dupnica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy