Marek Kuryłowicz


Marek Kuryłowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Kuryłowicz (ur. 18 marca 1944 w Lublinie[1]) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, romanista i cywilista.

Życiorys | edytuj kod

W 1966 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie następnie został zatrudniony w Katedrze Prawa Rzymskiego. W latach 1967–1969 odbył pozaetatową aplikację sądową. W 1973 obronił doktorat z prawa rzymskiego. W 1977 habilitował się w zakresie historii prawa. W latach 1981–1987 był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UMCS, a w latach 1989–1991 członkiem Trybunału Stanu. W latach 1990–1996 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Od 1989 jest profesorem nauk prawnych UMCS, zaś od 1995 profesorem zwyczajnym.

Odbył studia zagraniczne w Salzburgu w Austrii, w Camerino i Modenie we Włoszech oraz Monachium w Niemczech jako stypendysta Fundacji im. Aleksandra von Humboldta.

Niektóre pełnione funkcje:

Był promotorem w kilku zakończonych przewodach doktorskich, recenzentem kilkunastu prac doktorskich i habilitacyjnych. Autor i współautor kilku monografii oraz kilkudziesięciu publikacji w kraju i za granicą z zakresu prawa rzymskiego prywatnego i karnego oraz historii prawa rzymskiego w Polsce. Jest współautorem (wraz z prof. Adamem Wilińskim) podręcznika Rzymskie prawo prywatne.

Odznaczenia | edytuj kod

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy | edytuj kod

  1. prof. dr hab. Marek Kuryłowicz – Jednostki i pracownicy – Strona główna UMCS, www.umcs.pl [dostęp 2018-11-24]  (pol.).
  2. profil pracowniczy, www.kozminski.edu.pl [dostęp 2018-11-24]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marek Kuryłowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy