Marek Muszyński


Marek Muszyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Paweł Muszyński (ur. 23 stycznia 1947 w Lublinie) – polski polityk, działacz związkowy, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm I i IV kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył w 1971 studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Brał udział w wydarzeniach Marca 1968, po których został aresztowany i skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W latach 1971–1982 był pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej. Obecnie pracuje na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki.

W 1980 wstąpił do „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował strajk na uczelni, po jego pacyfikacji działał w podziemiu, pełnił funkcję przewodniczącego regionalnego komitetu strajkowego i członka Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej związku. W latach 80. kilkakrotnie za działalność opozycyjną był karany grzywnami przez kolegium ds. wykroczeń.

Sprawował mandat posła I kadencji z listy NSZZ „S” i IV kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości, reprezentując okręg wrocławski. W 2005 wystąpił z klubu parlamentarnego PiS i nie ubiegał się o reelekcję. Wszedł w skład prezydium komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej.

W 2006 odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski[1]. W 2017 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 2007 r. nr 23, poz. 257
  2. M.P. z 2017 r. poz. 549

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marek Muszyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy