Marek Pfützner


Marek Pfützner w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Lesław Pfützner (ur. 19 maja 1959 w Zabrzu) – polski fizyk, profesor nauk fizycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

Życiorys | edytuj kod

Jest absolwentem Liceum im. Władysława IV w Warszawie. W 1973 podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim zakończone uzyskaniem dyplomu magistra z wyróżnieniem w 1983. Od tego roku pracuje w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UW[1]. W 1989 na podstawie pracy pt. Badanie efektów wyższego rzędu towarzyszących jądrowemu wychwytowi elektronu w przemianach wzbronionych obronił doktorat z fizyki, zrealizowany pod opieką prof. Jana Żylicza. Po doktoracie odbył dwa dwuletnie staże naukowe, w Ośrodku Badań Ciężkojonowych GSI w Darmstadt oraz w ośrodku GANIL w Caen, we Francji[1][2].

W 2003 "za doświadczalne potwierdzenie istnienia nowego rodzaju promieniotwórczościrozpadu dwuprotonowego" otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej[2][3]. W 2004 na podstawie pracy pt. Badanie nuklidów dalekich od stabilności wytwarzanych metodą fragmentacji jąder-pocisków uzyskał habilitację. W 2010 otrzymał od ówczesnego Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego tytuł profesora nauk fizycznych[4]. W tym samym roku został członkiem korespondentem PAN. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Fizyki Jądrowej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UW[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Marek Pfützner - informacja o laureacie. fuw.edu.pl.
  2. a b Dr Marek Pfützner – laureat Nagrody 2003. fnp.pl. [dostęp 2014-1-24].
  3. Nowy rodzaj promieniotwórczości. sprawynauki.waw.pl. [dostęp 2014-1-24].
  4. Marszałek Sejmu powołał nowych profesorów. prezydent.pl. [dostęp 2014-1-24].
  5. , Marek. W: Członkowie Polskiej Akademii Nauk. Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi. Członkowie krajowi korespondenci [on-line]. pan.pl. [dostęp 2019-08-03].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Marek Pfützner" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy