Marek Zgaiński


Marek Zgaiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Zgaiński (ur. 7 maja 1961 w Poznaniu) – polski poeta[1], prozaik, tłumacz, autor słuchowisk i dramatów, satyryk, dziennikarz radiowy. Dyrektor artystyczny i twórca Mojego Teatru w Poznaniu[2].

Jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[3]. Jako pisarz zadebiutował na początku lat osiemdziesiątych, wydał kilkanaście książek i tomików wierszy m.in.: „Doskonały nieznajomy” (1985), „Podroby” (1988), „Bip bip bip”, „Poeci rocka”, „Pomnikt”, „Dramatki” (współautor z Arturem Belingiem), „Tabletka z krzyżykiem”, „Lajfting” (2010)[4]. Otrzymał kilkanaście nagród literackich oraz w dziedzinie reportażu radiowego i sztuki akustycznej m.in. Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut poetycki (1986) oraz nagrodę za debiut na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu (1994)[5]. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. W latach dziewięćdziesiątych pracował w Polskim Radio i pisał felietony dla tygodnika „Wprost”, obecnie jest niezależnym producentem, współpracującym m.in. z Radiem Merkury, gdzie codziennie prezentuje swoje felietony w autorskiej audycji „Tabletka z krzyżykiem”[6]. Zajmuje się też kabaretem i filmem offowym.

Na język polski przetłumaczył wybrane utwory m.in. Jima Morrisona i The Doors[7], Stinga, Johna Lennona, Rogera Watersa, Pink Floydów, Franka Zappy oraz Boba Dylana. Jest autorem scenariusza spektaklu „Jak toczący się kamień” według tekstów Boba Dylana, Ferlinghettiego, Ginsberga, wystawionego w Teatrze Polskim w Szczecinie. Wspólnie z Arturem Belingiem dwukrotnie przygotowali i wystawili spektakle w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze: w 1997 roku „Zdechł kanarek” i w 2000 roku – „Miłość na telefon”. Zgaiński pisze również muzykę do swoich spektakli.

Jako gitarzysta grupy punkrockowej Rozkrock objawił również talent muzyczno-wokalny. Wydał własną płytę zatytułowaną „Przelweki”[8][9]. W 2011 roku założył w Poznaniu, prywatny teatr o nazwie Mój Teatr, w którym prezentowane są głównie monodramy[10][11].

Przypisy | edytuj kod

 1. Marek Zgaiński – Wiersze Zgaińskiego o miłości.
 2. Mój Teatr – Miłe miejsce w Poznaniu.
 3. Zespół Mojego Teatru – Mój Teatr.
 4. Lajfting – promocja powieści Marka Zgaińskiego.
 5. Radio Merkury Poznań: Marek Zgaiński – No, coś pan?
 6. Radio Merkury Poznań: Tabletka z krzyżykiem.
 7. Lubimy Czytać: Jim Morrison and The Doors – Jędrzej Polak, Marek Zgaiński.
 8. Artysta: Marek Zgaiński .
 9. Zgaiński Marek.
 10. Radio Merkury Poznań: Jest taka sprawa.
 11. Poznań naj naj. „Głos Wielkopolski”, 2015-04-24. 
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marek Zgaiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy