Margon (woda butelkowana)


Margon (woda butelkowana) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo Margon plakat Margon z lat '60 Margon tonic butelki z lat '60 Margon podświetlana reklama na ścianie domu w Lipsku (1989)

Margon to woda słodka wydobywana i butelkowana w latach 1903–2005 ze źródła w Burkhardswalde w Müglitztal.

Historia | edytuj kod

Woda Margon była wydobywana od 1903 r. Z Fontanny Mineralnej Margon w Burkhardswalde. Założycielem zakładu zajmującego się butelkowaniem wody leczniczej był Gottfried Moritz Gössel. Nazwał on wodę Margon, co w starożytnym języku greckim oznaczało perłę.

Gössel był uzdrowicielem i badał szczególne właściwości tej wody. Po odkryciu źródła leczniczego zarejestrował w urzędzie patentowym jako zastrzeżony znak towarowy wodę źródlaną Margon z herbem Rycerzy św. Jana. W tym samym czasie Gössel zbudował uzdrowisko w Burkhardswalde. Później zaś napisał książkę zatytułowaną "Margon" o źródle i jego wodzie leczniczej[1].

W 1904 roku woda zdobyła najwyższe wyróżnienia na wystawie w Hamburgu. Od tego czasu Gössel promował wodę jako „Unikalną w Europie!”. Ze względu na swoją reputację woda szybko stała się głównym napojem dla szlachty i domów książęcych w Europie. W 1912 r. Gössel rozszerzył swoją ofertę o różne kosmetyki, takie jak płyny do płukania ust, czy wody da kąpieli.

Kolejny przełom nastąpił w 1929 r., kiedy to zaczęto stosować dodatek dwutlenku węgla otrzymując musującą wodę słodką.

Wybuch II wojny światowej doprowadził do wstrzymania wydobycia wody. Po wojnie Margon przejął Artur Kunz (1916-2018). W 1972 r. firma została poddana przymusowej centralizacji, a Artur Kunz został zdegradowany. Wtedy też znak towarowy Margon z herbem św. Jana został zmieniony na szkło z gazowaną wodą źródlaną[2].

Obecnie marka Margon należy do rodzinnej grupy Hassia Mineralquellen.

Skład | edytuj kod

Fragment oficjalnie uznanej analizy z 20 maja 2003 r., Institut Labour Union Prof. Höll & Co. GmbH, Bad Elster:   

  • Wodorowęglany: 207 mg / l    
  • Siarczany: 121 mg / l    
  • Wapń: 90 mg / l
  • Chlor: 36 mg / l   
  • Sód: 22 mg / l    
  • Magnez: 19 mg / l

Łącznie woda zawiera 495 mg/l składników mineralnych.

Margon-Haus zabytkowa reklama z lat '60 Dawna etykieta Margon Grejpfrut Dawna etykieta Margon

Przypisy | edytuj kod

  1. GeorgG. Etscheit GeorgG., Die Kraft des Margon versiegt, „Die Zeit”, Hamburg , 15 września 2005, ISSN 0044-2070 [dostęp 2019-05-21]  (niem.).
  2. http://www.wimad-ev.homepage.t-online.de/Getraenke.pdf
Na podstawie artykułu: "Margon (woda butelkowana)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy