Maria Aniela Miączyńska


Maria Aniela Miączyńska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Aniela Miączyńska herbu Suchekomnaty (ur. w 1886 w Satyjowie na Wołyniu, zm. 16 marca 1959 w Krakowie) – córka hrabiego Antoniego Miączyńskiego oraz Julii Trzeciak, żona Kamila de Pourbaix.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W młodości kształciła się w Sacré Coeur w Zbylitowskiej Górze oraz była na tzw. wychowaniu u książąt Radziwiłłów z Ołyki. Pochodziła ze starej rodziny magnackiej Miączyńskich, jej przodek Atanazy Walenty Miączyński był wojewodą wołyńskim i odznaczył się w wojnach z Turkami i Kozakami, przyjaźnił się z królem Janem III Sobieskim oraz Augustem II Mocnym.

10 czerwca 1910 roku zawarła związek małżeński z Kamilem de Pourbaix, który był z pochodzenia Belgiem, ślubu udzielał im biskup Józef Bilczewski. Od około 1911 roku była właścicielką majątku Włodzimierzec na Wołyniu (łączna powierzchnia na 1939 rok wynosiła ok. 4200 hektarów). Wspólnie z mężem wychowywała dzieci, w poczuciu służby Bogu i Polsce. Najstarszy syn Kamil Kazimierz „Luks” jako oficer zginął 1 września 1939 roku w Bitwie pod Mokrą, drugi syn Zdzisław został rozstrzelany w Warszawie, praktycznie wszystkie dzieci brały czynny udział w walce z okupantem. Sama pomagała swojej córce Zofii w prowadzeniu punktu przerzutowego dla kurierów w rodzinnej willi Poleska w Szczawnicy.

Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy.

Rodzeństwo | edytuj kod

  • Siostra Antonina Miączyńska – żona Aleksandra Kobylańskiego - właściciela majątku Snowidów pow. Buczacz, oraz Janowiece pow. tarnowski
  • Brat Jan Antoni Miączyński – historyk, współtwórca Muzeum im. M. Kopernika we Fromborku,
  • Brat Jerzy Miączyński – kapitan WP, obrońca Lwowa, dr prawa, wiceburmistrz Jarosławia, zginął w Oświęcimiu.

Dzieci | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Maria Aniela Miączyńska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy