Maria Anna Habsburg


Maria Anna Habsburg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Maria Anna z synem Ferdynandem

Maria Anna Habsburg (ur. 18 sierpnia 1606 w Escorial, zm. 13 maja 1646 w Linz) – księżniczka hiszpańska, królowa węgierska i czeska, cesarzowa Świętego Cesarstwa Rzymskiego z dynastii Habsburgów.

Córka króla Hiszpanii Filipa III Habsburga i Małgorzaty Habsburg (córki arcyksięcia austriackiego Karola Styryjskiego i Marii Anny Bawarskiej).

Na początku lat 20. XVII wieku planowano, że Maria Anna poślubi Karola, księcia Walii, najstarszego syna Jakuba I Stuarta, króla Anglii i Szkocji. Młody Karol przybył do Madrytu, aby poznać Marię Annę. Jednak ostatecznie negocjacje się nie powiodły i Karol wrócił samotnie do ojczyzny. Po drodze poznał jednak Henriettę Marię Burbon i to ona została jego żoną.

20 lutego 1631 Maria Anna została żoną swojego kuzyna – cesarza, króla Czech i Węgier Ferdynanda III Habsburga (13 lipca 16082 kwietnia 1657), syna cesarza Ferdynanda II i Marii Anny Wittelsbach, córki księcia Bawarii Wilhelma V. Ślub odbył się w Wiedniu. Bystra i inteligentna tworzyła z melancholijnym Ferdynandem szczęśliwe małżeństwo. Ferdynand i Maria Anna mieli razem czterech synów i dwie córki:


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maria Anna Habsburg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy