Maria Balcerkiewiczówna


Maria Balcerkiewiczówna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Balcerkiewiczówna (ur. 21 grudnia 1903[a] w Warszawie, zm. 11 lutego 1975 w Londynie) – polska aktorka sceniczna i filmowa.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Była córką Kazimierza i Zofii Balcerkiewiczów[1]. Ukończyła szkołę filmową C. Rino-Lupo w 1921 roku. Później pobierała prywatne lekcje gry aktorskiej u głośnego aktora Aleksandra Zelwerowicza[2]. Jako aktorka zadebiutowała 20 czerwca 1922 w Teatrze Komedia w Warszawie. W sierpniu z zespołem tego teatru wy­stępowała na prowincji, m.in. w Kaliszu, Piotrko­wie, Płocku, Włocławku. W tym samym roku zatrudniona była także w Teatrze Maska. W czerwcu i lipcu następnego roku wraz z zespołem Karola Adwentowicza grała m.in. we Włocławku i Ciechocinku. W sezonie 1923/24, zaangażowana przez Arnolda Szyfmana grała na scenach Teatru Polskiego, Małego i Komedii, a w sezonie 1924/25 Polskiego i Małego. W październiku 1924 z aktorami warszawskiego Teatru Rozmaitości występowała w Kaliszu i Płocku. W kolejnym sezonie znalazła się w zespole stołecznego Teatru im. Bogusławskiego, a od sezonu 1926/27 występowała w Teatrach Miej­skich. Jesienią 1926 zaproszono ją na gościnne występy do Teatru Miejskiego w Toruniu[1].

Dla wytwórni Syrena Record nagrała w 1927 płyty z recytacjami dzieł literackich[3].

W latach 1929-1931 prowadziła własny zespół objazdowy, z którym występowała głównie na prowincji, choć grała również w Teatrze Letnim i Narodowym w stolicy. W lutym 1933 wystąpiła w programie rewiowym w warszawskim teatrze Alhambra, a w roku następnym grała w Teatrze Miejskim w Łodzi[1].

Maria Balcerkiewiczówna w Cyganerii Warszawskiej na deskach Teatru Narodowego w Warszawie (1936)

Od sezonu 1934/35 za­angażowana do teatrów TKKT, występowała początkowo głównie w Teatrze Nowym, następnie również w Polskim (1935) i Małym (1936), a od 1936 do wybuchu wojny stale na scenach teatrów Narodowego, Nowego i Letniego[1].

Równocześnie pojawiała się też na dużym ekranie, grając w kilku filmach fabularnych. Znana była również jako recytatorka oraz tłumaczka (znała 9 języków)[2].

Podczas II wojny światowej znalazła się w Londynie, gdzie zamieszkała na stałe. Należała do emigracyjnego ZASP, lecz na scenie pojawiała się okazjonalnie. Ze względu na trud­ne warunki materialne zajmowała się m.in. tłumaczeniem dla angielskiej firmy zajmującej się eksportem futer. Współpracowała też z "Times Literary Supplement"[1].

Filmografia | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Data urodzenia wątpliwa (Encyklopedia Teatru Polskiego).

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Maria Balcerkiewiczówna. Encyklopedia Teatru Polskiego. [dostęp 2021-02-04].
  2. a b Maria Balcerkiewiczówna w bazie filmpolski.pl
  3. Balcerkiewiczówna, Maria. Cyfrowa Biblioteka Piosenki Polskiej. [dostęp 2021-02-04].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maria Balcerkiewiczówna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy