Maria Chmurkowska


Maria Chmurkowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Marcela Chmurkowska (ur. 9 stycznia 1901 w Warszawie, zm. 9 czerwca 1979 tamże) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Grób Marii i Feliksa Chmurkowskich na Cmentarzu Powązkowskim

Urodziła się 9 stycznia 1901 roku w Warszawie. Była córką Ludwika Fiszera i Heleny z Nowakowskich, siostrą cioteczną prof. dra Wacława Minakowskiego, a od 2 lutego 1921 żoną Feliksa Chmurkowskiego.

16 września 1918 roku zadebiutowała na deskach Teatru Letniego w Warszawie jako Ella w Ciotce Karola Brandona Thomasa. W 1920 ukończyła Warszawską Szkołę Dramatyczną. Po ukończeniu szkoły wyjechała do Wilna, gdzie występowała na scenach Teatru Powszechnego i Teatru Polskiego. Z Wilna wróciła do Warszawy, gdzie występowała w Teatrze Praskim. Następnie grała na scenach Lublina, Grodna, Łodzi, Grudziądza, Katowic, Torunia i Poznania. W 1931 roku na stałe osiadła w Warszawie.

Podczas okupacji występowała na scenach teatrów jawnych: „Ul”, „Maska” i „Nowości”. Była łączniczką Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a podczas powstania warszawskiego sanitariuszką w powstańczym szpitalu, który opuściła wraz z rannymi.

Po wojnie występowała głównie jako aktorka estradowa, wygłaszając monologi często również własnego autorstwa. Występowała także w programach Podwieczorek przy mikrofonie oraz Karuzela warszawska.

Zmarła 9 czerwca 1979 roku w Warszawie i została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 173-III-7)[1]..

Filmografia | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: FELIKS CHMURKOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-01] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maria Chmurkowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy