Maria Fu Guilin


Maria Fu Guilin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Św. Maria Fu Guilin (chiń. 傅桂林瑪利; ur. 1863 w Luopo, Hebei w Chinach, zm. 20 lipca 1900 w Dailucun, Hebei) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Maria Fu Guilin urodziła się we wsi Luopo w prowincji Hebei w rodzinie katolickiej. W młodym wieku postanowiła, że przez całe życie pozostanie dziewicą. Po skończeniu szkoły w Xian pomagała misjonarzom. Przypisuje się jej założenie parafii we wsi Liu, gdzie nauczała.

Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. W czerwcu 1900 r. powstańcy opanowali wieś i aresztowali Marię Fu Guilin w domu pewnej wdowy. Powiedziała im otwarcie: „Tęskniłam za zostaniem męczennikiem. Dzięki Bogu! Teraz nadszedł czas.” Po tym stwierdzeniu została wyciągnięta za wieś, gdzie napastnicy ją ścięli, a następnie oddali kilka strzałów. Wzięli jej głowę i powiesili na drzwiach poczty w pobliżu gospody. Po dwóch latach do wsi przybył jej brat, żeby zabrać jej ciało. Znalazł je nienaruszone, bez znaków zniszczenia, co mieszkańcy wsi uznali za cud.

Dzień jej wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Została beatyfikowana 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia | edytuj kod

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 86.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Maria Fu Guilin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy