Maria Małgorzata d’Youville


Maria Małgorzata d’Youville w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Małgorzata d’Youville (fran. Marie-Marguerite d’Youville) (ur. 15 października 1701 w Varennes, zm. 23 grudnia 1771 w Montrealu) – święta Kościoła katolickiego, założycielka Sióstr Miłosierdzia z Monteralu.

Urodziła się 15 października 1701 roku była najstarszą z sześciorga dzieci swoich rodziców. W wieku 7 lat została osierocona przez ojca. Maria Małgorzata d’Youville uczyła się szkole Urszulanek. Kiedy jej matka ponownie wyszła za mąż za irlandzkiego lekarza przeniosła się razem z rodziną do Montrealu i tam poznała swojego przyszłego męża François d’Youville'a. Wyszła za mąż 12 sierpnia 1722 roku. Miała sześcioro dzieci z których czworo zmarło we wczesnym dzieciństwie, a dwaj synowie zostali księżmi. W wieku 28 lat została wdową. Razem z siostrami odbudowała szpital i dzięki pomocy sióstr i współpracowników założyła fundację dla biednych i chorych ludzi. W 1765 roku pożar zniszczył cały szpital jednak podjęła się pracy z odbudowy szpitala. Zmarła mając 70 lat w opinii świętości. Została beatyfikowana przez papieża Jana XXIII 3 maja 1959 roku a kanonizowana przez papieża Jana Pawła II 9 grudnia 1990 roku.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Biography – DUFROST DE LAJEMMERAIS, MARIE-MARGUERITE – Volume IV (1771-1800) – Dictionary of Canadian Biography, www.biographi.ca [dostęp 2017-11-15] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maria Małgorzata d’Youville" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy