Maria Restituta Kafka


Maria Restytuta Kafka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Maria Restituta Kafka) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Restytuta Kafka (ur. 1 maja 1894 w Husovicach k. Brna, zm. 30 marca 1943 w Wiedniu) – czeska zakonnica (SFCC) i pielęgniarka, dziewica, męczennica chrześcijańska, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Urodziła się jako czwarte z siedmiorga dzieci swoich rodziców. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Ojciec był szewcem. Gdy miała 2 lata przeniosła się wraz z rodziną do Wiednia-Brigittenau, gdzie spędziła dzieciństwo i uczęszczała do szkoły podstawowej. Była osobą jąkającą i mającą niewielką wadę słuchu.

W wieku 19 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Chrześcijańskiej Miłości (zw. Hartmann Sisters, łac. Congregatio Sororum Tertio Ordinis Sancti Francisci a Caritate Christiana) przyjmując imię Restytuta. 23 października 1916 złożyła śluby zakonne. Po nowicjacie zaczęła pracować w szpitalu w Neunkirchen, jako pielęgniarka. Po zakończeniu I wojny światowej od 1919 pracowała w szpitalu w Mödling. Gdy w 1938 Niemcy zaanektowały Austrię, została aresztowana i skazana na karę śmierci przez ścięcie. Wyrok wykonano 30 marca 1943[1].

Beatyfikował ją papież Jan Paweł II 21 czerwca 1998 w Wiedniu.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim w dzienną pamiątkę śmierci (30 marca). W archidiecezji wiedeńskiej wspominają bł. Restytutę 29 października[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bł. Maria Restytuta Kafka, www.opoka.org.pl [dostęp 2016-01-21] .
  2. Maria Restituta Kafka (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-02-27].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maria Restituta Kafka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy