Maria Romanowska


Maria Romanowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Romanowska z domu Włodarczyk (ur. 9 października 1941 – zm. 12 czerwca 2007) - polska działaczka opozycji antykomunistycznej, organizatorka kolportażu i podziemnych wydawnictw.

Życiorys | edytuj kod

Przed wprowadzeniem stanu wojennego pracowała w Głównym Urzędzie Telekomunikacji Międzymiastowej w Warszawie. Internowana w 1981 w areszcie śledczym w Warszawie, skąd została przewieziona do ośrodka internowania w Gołdapi. Po zwolnieniu, prowadziła kiosk osiedlowy za Żelazną Bramą, gdzie sprzedawała między innymi wydawany w podziemiu „Tygodnik Mazowsze”. Aresztowana w listopadzie 1985 za kolportaż i rozprowadzanie wydawnictw niezależnych osadzona została w areszcie w Elblągu, skąd po tygodniu przewieziono ją do aresztu w Gdańsku na ul. Kurkową, gdzie prowadziła długotrwałe głodówki. Z aresztu zwolniona została po siedmiu miesiącach, w maju 1986.

Prowadziła działalność w siatce informacyjnej dla „Tygodnika Mazowsze” i Biura Kontaktów Międzyregionalnych NSZZ „Solidarność” początkowo jako łączniczka z regionem warszawskim, a następnie z regionem gdańskim. Organizowała transport i kolportowała bibułę do Gdańska, Elbląga, Radomia, Zakopanego, a także Krakowa, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Stalowej Woli. W późniejszym okresie zainicjowała sformowanie grup kolporterów, których pracę koordynowała.

Na podstawie artykułu: "Maria Romanowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy