Maria Teresa Kiszczak


Maria Teresa Kiszczak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Teresa Korzonkiewicz-Kiszczak (ur. 20 sierpnia 1934 w Kozach) – polska ekonomistka i nauczyciel akademicki, autorka bajek, przypowieści, powieści beletrystycznych i wierszy, żona Czesława Kiszczaka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Z wykształcenia jest magistrem ekonomii. Po studiach pracowała jako nauczyciel oraz nauczyciel-metodyk przedmiotów ekonomicznych w średnich szkołach zawodowych. W 1985 uzyskała stopień doktorski na podstawie pracy pod tytułem Instytucjonalne uwarunkowania samokształcenia nauczycieli przedmiotów ekonomicznych. W latach 80. XX wieku adiunkt w Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Po przełomie ustrojowym i powstaniu prywatnych uczelni wykładała do 2006 marketing w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej[1].

Jest autorką publikacji naukowych i pomocy dydaktycznych, a także powieści beletrystycznych, wierszy („Tańczące Anioły”, „Oszałamiająco pachnie dziki bez”[2]), przypowieści i bajek („Hocki klocki”, „Nasza babcia Ufoludka”). Wydała dwie książki autobiograficzne („Żona generała Kiszczaka mówi” i „Niebezpieczna gra”), w których opisuje życie prywatne oraz kreśli subiektywny obraz Polski lat 70. i 80.

W latach 90. organizatorka aukcji charytatywnych[3].

W 2015 ukazał się wywiad rzeka Kiszczakowa. Tajemnice generałowej, rozmowa z Kamilem Szewczykiem.

16 lutego 2016 spotkała się z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Łukaszem Kamińskim, próbując sprzedać za 90 tys. złotych dokumenty będące w jej posiadaniu, dotyczące m.in. współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa (SB). W wyniku tego spotkania oddała cześć materiałów znajdujących się w jej domu, m.in. teczkę personalną i teczkę pracy tajnego współpracownika „Bolka”, w tym zobowiązanie do współpracy z SB opatrzone podpisem „Lech Wałęsa »Bolek«”[4].

Wybrane publikacje | edytuj kod

  • Samokształcenie a rozwój zawodowy nauczycieli, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1990
  • Podstawy marketingu, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów, Bielsko-Biała 2002

Przypisy | edytuj kod

  1. Plan zajęć „Marketing i analiza rynku w handlu zagranicznym” prowadzonych przez dr Marię Teresę Kiszczak w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów.
  2. Ostatni tomik składa się z dwóch części: „Marzenia” i „O miłości”.
  3. Suknie Jaruzelskiej nie miały wzięcia, „Ilustrowany Kurier Polski”, nr 237 (14125), 9 grudnia 1991, s. 2.
  4. IPN: W aktach jest zobowiązanie Wałęsy do współpracy z SB, www.rp.pl [dostęp 2016-02-18] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Maria Teresa Kiszczak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy