Marian Cynarski


Marian Cynarski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Cynarski (ur. 21 kwietnia 1880 w Warszawie, zm. 14 kwietnia 1927 w Łodzi) – polski sędzia i polityk, prezydent Łodzi.

Życiorys | edytuj kod

W 1898 ukończył V Gimnazjum w Warszawie, następnie ukończył studia prawnicze na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim w 1902 r. i odbył praktykę w tamtejszym Sądzie Okręgowym.

W latach 1906–1907 pracował w Żyrardowie jako zastępca sędziego śledczego oraz udzielał się tam także społecznie. Od 1910 pracował w sądach w Końskich, Opatowie, Sandomierzu, Opocznie i Radomiu. 28 lipca 1919 Naczelnik Józef Piłsudski mianował go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi. 24 lipca 1923[1] został wybrany na stanowisko prezydenta Łodzi.

Za czasów rządów Mariana Cynarskiego otwarto w Łodzi Miejski Kinematograf Oświatowy i Miejską Galerię Sztuki. Rozpoczęto budowę Parku Ludowego na Zdrowiu. Miasto przejęło szpital przy ulicy Drewnowskiej 75 oraz Dom Starców i Kalek przy ulicy Narutowicza, a w pogotowiu ratunkowym zaczęły jeździć samochodowe karetki. Z jego inicjatywy zaczęto wręczać Nagrodę Literacką Miasta Łodzi.

Zasiadał w zarządach Towarzystwa Prawniczego, Polskiego Klubu Artystycznego, Polskiej Macierzy Szkolnej, Łódzkiego Towarzystwa Elektrycznego Spółki Akcyjnej. Był honorowym członkiem łódzkiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej, członkiem Obozu Wielkiej Polski, wiceprezesem Klubu Narodowego, członkiem Rady Naczelnej Związku Ludowo-Narodowego oraz prezesem Związku Ludowo-Narodowego w Łodzi. Wykładał prawo, historię Polski, logikę i psychologię w łódzkim gimnazjum żeńskim.

Grób Mariana Cynarskiego na Starym Cmentarzu w Łodzi

14 kwietnia 1927 został zamordowany u progu swojego mieszkania przy ulicy Andrzeja 4 przez bezrobotnego brukarza Adama Walaszczyka[2][3][4]. Motywem zabójstwa miała być zemsta[5].

18 kwietnia 1927 Marian Cynarski został pochowany w kwaterze zasłużonych na katolickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Na łódzkim osiedlu Olechów jest ulica Mariana Cynarskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Łódź ma nowego prezydenta
  2. Anna Gronczewska: Cios w brzuch prezydenta miasta (pol.). dzienniklodzki.pl. [dostęp 2013-11-30].
  3. Notka biograficzna po śmierci prezydenta
  4. Kulisy śmierci prezydenta
  5. Mordercy prezyd. Łodzi ujęci. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 19 z 20 kwietnia 1927. 
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marian Cynarski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy