Marian Kujawski


Marian Kujawski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Stanisław Kujawski (ur. 19 sierpnia 1921 w Płocku, zm. 29 czerwca 1983 w Edynburgu) – polski emigracyjny historyk wojskowości.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939 roku. Został internowany na Litwie, następnie w 1940 wywieziony w głąb Związku Radzieckiego. W 1941 roku wstąpił do Armii Andersa. Kampanię włoską przeszedł będąc członkiem 2 Korpusu. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Studiował geografię i ekonomię na St. Andrews University i Uniwersytecie Edynburskim oraz historię na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie[1]. Tam w 1956 przedstawił pracę doktorską pt.Polacy pod Albuerą pod kierunkiem Mariana Kukiela. Pracował jako wykładowca historii w St. Michaels Secondary School w Dundee, był członkiem Komisji Historyczno-Filologicznej Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. Zajmował się europejską sztuka wojenną doby napoleońskiej oraz dziejami legionów polskich we Włoszech i udziałem polskich wojsk w wojnie hiszpańskiej[1]. W "Wiadomościach" londyńskich opublikował kilka szkiców poświęconych dziejom oręża polskiego, szczególnie w epoce napoleońskiej. Pozostawił w rękopisie obszerną syntezę O historii sztuki wojennej wielkiej rewolucji francuskiej.

Wybrane publikacje | edytuj kod

  • Z bojów polskich w wojnach napoleońskich : Maida - Somosierra - Fuengirola - Albuera, przedmowa Marian Kukiel, Londyn: Polska Fundacja Kulturalna 1967.
  • O historii I-szego pułku szwoleżerów polskich gwardii Napoleona, Do druku przygotował Stanisław Portalski, "Rocznik Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie" 33 (1989/90), s. 72-98.
  • O pułkach szwoleżerów-lansjerów polskich i litewskich oraz o szwadronie Tatarów w armii Napoleona, "Rocznik Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie" 34 (1990/91), s. 74-78.
  • Wojska Francji w wojnach Rewolucji i Cesarstwa 1789-1815, opracowanie naukowe Andrzej Kosim, Warszawa-Londyn: Audiutor 2007.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Wybór członków Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Ojczyźnie s. 71-72. docplayer.pl. [dostęp 2016-10-09].

Bibliografia | edytuj kod

  • Jerzy Jackl, Kujawski Marian [w:] Słownik historyków polskich, red. Maria Prosińska-Jackl, Warszawa 1994, s. 384.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marian Kujawski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy