Marian Masłowski


Marian Masłowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Piotr Masłowski (ur. 2 sierpnia 1898 w Zawierciu, zm. w marcu 1945 tamże) – polski entomolog, chemik.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Leonarda Masłowskiego i Stanisławy z domu Borkowskiej. Po ukończeniu w 1916 kieleckiej Średniej Szkoły Handlowej wyjechał do Warszawy, gdzie studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Przez wybuch wojny polsko-bolszewicką i nasilenie objawów epilepsji zmuszony był przedłużyć naukę, dyplom inżyniera uzyskał dopiero w 1932, jednak ze względów zdrowotnych nie mógł podjąć pracy w swoim zawodzie. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po aresztowaniu był więziony w obozie jenieckim, skąd zwolniono go w maju 1940. Po powrocie do Zawiercia pracował w zakładzie przemysłowym, co doprowadziło do wyczerpania fizycznego, a w jego wyniku do śmierci w marcu 1945.

Entomologia | edytuj kod

Od dzieciństwa razem z bratem Ludwikiem był zafascynowany entomologią, obaj kolekcjonowali i opracowywali naukowo w profesjonalny sposób motyle i ptaki, które występowały w okolicach ich rodzinnego miasta. W 1927 podczas studiów na Politechnice Warszawskiej otrzymał etat w Państwowym Muzeum Zoologicznym, gdzie po otrzymaniu stypendium z Funduszu Kultury Narodowej kontynuował badania wcześniej prowadzone z bratem.

Bracia Masłowscy zgromadzili bogatą kolekcję motyli i ptaków z okolic Zawiercia, przygotowali na ten temat trzy publikacje, trzyczęściową pracę "Motyle okolic Zawiercia", "Nowe odmiany motyli większych Macrolepidoptera" i "Przyczynek do poznania fauny ornitologicznej powiatu Zawiercie". Wspólnie z Jerzym Kremkym opublikował w 1933 pracę "Studien an einigen Arten der Gattung Hemimene Hb. (Lepidoptera, Tortricidae)"[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. M. Bunalski, J. J. Lipa, J. Nowacki. Almanach Entomologów Polskich XX wieku. „Wiadomości Entomologiczne”. 20, suplement, 2001. Polskie Towarzystwo Entomologiczne

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marian Masłowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy