Marian Szatybełko


Marian Szatybełko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Szatybełko (ur. 4 sierpnia 1928 w miejscowości Józicha w województwie wileńskim) – polski przyrodnik i polityk, doktor nauk przyrodniczych, poseł na Sejm IX oraz X kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W czasie II wojny światowej walczył w brygadzie „Wiktor” Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Ukończył w 1952 studia I stopnia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Rolniczym ze specjalizacją rybacką oraz w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie na studiach II stopnia na Wydziale Rybactwa (1959). Studiował również na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej (1953–1955). W 1975 uzyskał stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych w Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od 1952 pozostawał zatrudniony w Morskim Instytucie Rybackim. Wraz z Józefem Krępą wynalazł i opatentował sposób wybierania włoka na pokład statku rybackiego. W latach 1980–1981 należał do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Był jednocześnie przewodniczącym oddziału wojewódzkiego Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Od 1983 zasiadał w komitecie wykonawczym rady wojewódzkiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego w Gdańsku.

W 1985 i 1989 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Gdynia. W pierwszej kadencji zasiadał w Komisji Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej, Komunalnej i Mieszkaniowej, Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Gospodarki Morskiej, Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Komisji Gospodarki Morskiej oraz w dwóch komisjach nadzwyczajnych. W trakcie drugiej kadencji zasiadał w Komisji Polityki Społecznej, Komisji Przekształceń Własnościowych, Komisji Zdrowia oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących zmian systemowych w gospodarce.

1 grudnia 1989 Sejm X kadencji unieważnił jego wybór[1]. Ponownie ubiegał się o mandat poselski w wyborach uzupełniających, które odbyły się 11 lutego 1990, odzyskując mandat poselski[2]. Ponownie złożył ślubowanie 8 marca 1990. W 1991 bez powodzenia kandydował do Senatu w województwie gdańskim z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej. Wycofał się z aktywności politycznej, pozostał aktywnym działaczem organizacji pozarządowych (m.in. sopockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON).

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 1989 r. nr 40, poz. 314
  2. M.P. z 1990 r. nr 7, poz. 50
  3. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 2015-08-14].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Marian Szatybełko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy