Marian Szymański


Marian Szymański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Zygmunt Szymański (ur. 12 września 1929 w Częstochowie, zm. 9 września 2011 w Warszawie[1]) – polski geodeta.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1943 roku ukończył szkołę powszechną w Częstochowie i rozpoczął naukę na tajnych kompletach w zakresie szkoły gimnazjalnej. Po zakończeniu II wojny światowej uczył się w IV Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, uzyskując w 1949 świadectwo dojrzałości. Działał w harcerstwie – był drużynowym skautów. W 1949 roku podjął studia w Wyższej Szkole Administracyjno-Handlowej i jednocześnie pracował w Zakładach Przemysłu Włókienniczego. W 1950 przerwał studia w Częstochowie i przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując w 1954 roku tytuł inżyniera geodety w zakresie geodezji gospodarczej, a dwa lata później dyplom magistra w specjalności geodezja rolna i leśna. W 1969 otrzymał stypendium Rządu Francuskiego na odbycie stażu z zakresu scalania gruntów i katastru nieruchomości.

Od 1954 roku pracował w biurze projektów, od 1957 w Grupie Interwencyjnej Ministerstwa Rolnictwa, a w latach 1959–1971 w Ministerstwie Rolnictwa. W 1971 roku na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii został przeniesiony do pracy w tym urzędzie. W latach 1974–1977 przebywał w Iraku, gdzie brał udział w pracach związanych z zakładaniem sieci astronomiczno-geodezyjnej. W latach 1980–1987 był wiceprezesem GUGiK. W urzędzie pracował do 1988 roku. Po przejściu na emeryturę, w latach 1988–2002 kierował pracami Zespołu Rzeczoznawców Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Posiadał uprawnienia zawodowe w zakresie geodezji, kartografii i rzeczoznawstwa majątkowego.

Pracę zawodową łączył z prowadzeniem wykładów z geodezji na Politechnice Warszawskiej, w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, Politechnice Gliwickiej, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Wyższej Szkole Gospodarki Nieruchomościami w Warszawie.

Pełnione funkcje | edytuj kod

W okresie pracy zawodowej pełnił m.in. funkcje: inspektora nadzoru geodezyjnego, wicedyrektora departamentu Ministerstwa Rolnictwa, Pełnomocnika Rządu do spraw delimitacji granicy państwa w rejonie zbiornika wodnego w Czorsztynie, wiceprezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Brał udział w pracach badawczych i naukowych. Był członkiem:

  • Rady Geodezyjnej i Kartograficznej
  • Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii
  • Rady Naukowej Centrum Informatycznego Geodezji i Kartografii
  • Głównej Komisji Urbanistycznej
  • Komisji ds. budowy Zagłębia Bełchatowskiego

Od 1955 działał w Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, będąc m.in. członkiem Zarządu Głównego. Był działaczem Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG).

Odznaczenia (wybór) | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Pożegnanie Członka Honorowego Mariana Szymańskiego. (pol.). 12.09.2011. [dostęp 2011-11-06].

Bibliografia | edytuj kod

  • Mgr inż. Marian Zygmunt Szymański. „Przegląd Geodezyjny”, s. 2, październik 2011. Warszawa: Sigma-NOT. ISSN 0033-2127
  • Odszedł Marian Szymański (pol.). Geoforum, 13.09.2011. [dostęp 2011-11-06].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marian Szymański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy