Mariano Fortuny y Madrazo


Mariano Fortuny y Madrazo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jedna ze znanych sukni inspirowanych Starożytną Grecją zaprojektowana przez Fortunego, ok. 1917 Pałac Fortuny mieszczący muzeum artysty w Wenecji

Mariano Fortuny y Madrazo (ur. 11 maja 1871 w Grenadzie, zm. 3 maja 1949 w Wenecji) – hiszpański malarz modernista, fotograf, scenograf, projektant tkanin i mody[1].

Pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych. Jego ojcem był malarz hiszpański Marià Fortuny, a jego matka, Cecilia pochodziła ze znanej rodziny artystów o nazwisku Madrazo, była córką Federica Madrazo i siostrą Raimunda Madrazo.

Jego ojciec zmarł, gdy Mariano miał 3 lata, wtedy matka postanowiła przenieść się z rodziną z Grenady do Paryża. Mariano od wczesnych lat wykazywał talent artystyczny, malarstwa uczył się u Jeana-Josepha Benjamin-Constant. Studiował również rysunek i chemię we Francji i w Niemczech. W 1889 r. przeprowadził się razem z rodziną do Wenecji, gdzie wkrótce potem w Palacio Pesaro degli Orfei otworzył pracownię.

Fortuny dużo podróżował po Europie podążając za ulubionymi artystami, m.in. za Richardem Wagnerem. Swoją pierwszą wystawę zorganizował w Londynie w 1894 roku. Następnie wystawiał w Paryżu (1899), Mediolanie (1900) i Barcelonie (1922). Współpracował przy scenografii dla teatru Scala de Milán przy przedstawieniach takich jak Tristan i Izolda, La valquiria czy La vida breve. W 1897 r. poznał w Paryżu Henriette Negrín, która została jego żoną.

Zaistniał również jako projektant w świecie mody. Charakterystyczne są jego stroje inspirowane starożytną Grecją – długie tuniki wykonane z lekkich, marszczonych tkanin, do których uszycia stworzył specjalną maszynę. Pracował również nad samymi tkaninami, wymyślając nowe sposoby ich farbowania i nanoszenia wzorów, tak aby przypominały styl antyczny[2]. Niektóre z zaprojektowanych przez niego strojów można zobaczyć w Museo del Traje w Madrycie, razem z orientalnymi tkaninami i strojami, które kolekcjonował.

Zmarł w 1949 r. w swoim pałacu w Wenecji i został pochowany na cmentarzu w Rzymie. Wdowa po nim przekazała pałac miastu Wenecji, po tym spuścizna po artyście została odrzucona przez rząd hiszpański. Pałac mieści dzisiaj muzeum artysty.

Przypisy | edytuj kod

  1. María del Mar Nicolás: Mariano Fortuny y Madrazo: Entre la Modernidad y la Tradición. Fundación Universitaria Española, 2001. ISBN 84-7392-462-2.
  2. Betty Lou Phillips: Inspirations from France & Italy. Gibbs Smith, 2007, s. 112-113. ISBN 14-2360-205-6.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mariano Fortuny y Madrazo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy