Marie-Michèle Gagnon


Marie-Michèle Gagnon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marie-Michèle Gagnon (ur. 25 kwietnia 1989 w Lévis) – kanadyjska narciarka alpejska, zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli Pucharu Świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Na arenie międzynarodowej Marie-Michèle Gagnon po raz pierwszy pojawiła się 11 grudnia 2004 roku w Val Saint-Côme, gdzie w zawodach FIS Race w slalomie zajęła dziesiąte miejsce. W 2006 roku wystartowała na mistrzostwach świata juniorów w Québecu, gdzie jej najlepszym wynikiem było 45. miejsce w gigancie. Jeszcze dwukrotnie startowała na imprezach tego cyklu, najlepszy wynik osiągając podczas rozgrywanych trzy lata później mistrzostw świata juniorów w Garmisch-Partenkirchen, gdzie zajęła dziewiąte miejsce w gigancie.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 13 grudnia 2008 roku w La Molina, gdzie nie zakwalifikowała się do drugiego przejazdu giganta. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła 25 stycznia 2009 roku w Cortina d’Ampezzo, zajmując dziewiąte miejsce w tej samej konkurencji. Na podium po raz pierwszy stanęła 10 marca 2012 roku w Åre, zajmując trzecie miejsce w slalomie. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie Niemka Maria Höfl-Riesch oraz Veronika Zuzulová ze Słowacji. Blisko dwa lata później, 12 stycznia 2014 roku w Altenmarkt, odniosła swoje jedyne zwycięstwo, wygrywając superkombinację. Najlepsze wyniki osiągała w sezonie 2013/2014, kiedy zajęła trzynaste miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji superkombinacji wywalczyła Małą Kryształową Kulę.

W 2010 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, zajmując 21. miejsce w gigancie i 31. miejsce w slalomie. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Soczi jej najlepszym wynikiem było dziewiąte miejsce w slalomie. Była też między innymi ósma w gigancie podczas mistrzostw świata w Schladming w 2013 roku oraz dziesiąta w slalomie podczas rozgrywanych dwa lata później mistrzostw świata w Vail/Beaver Creek. Ponadto na mistrzostwach świata w Sankt Moritz w 2017 roku była szósta w superkombinacji.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

  1. Altenmarkt11 stycznia 2014 (superkombinacja)
  2. Soldeu28 lutego 2016 (superkombinacja)

Pozostałe miejsca na podium w zawodach | edytuj kod

  1. Åre10 marca 2012 (slalom) – 3. miejsce
  2. Crans-Montana15 lutego 2016 (slalom) – 3. miejsce

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marie-Michèle Gagnon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy