Marie Logoreci


Marie Logoreci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marie Logoreci z d. Curcija, pseud. Tushi - (ur. 23 września 1920 w Szkodrze, zm. 19 czerwca 1988 w Tiranie) - albańska aktorka i wokalistka (sopran).

Życiorys | edytuj kod

Pochodziła z rodziny rzemieślniczej. Szkołę średnią ukończyła w rodzinnej Szkodrze. Tam też związała się z amatorską grupą teatralną, w której debiutowała jako aktorka. W roku 1937 przeniosła się do Tirany, w tym czasie poślubiła Kole Logoreci, młodego ekonomistę, który wrócił ze studiów w Wiedniu do rodzinnego kraju. W 1945 roku była jedną z pierwszych kobiet, które śpiewały w audycjach Radia Tirana. Śpiewała głównie pieśni partyzanckie i piosenki ludowe z okolic Szkodry. Jeden z jej koncertów radiowych trwał ponad 20 minut. Występowała także publicznie, w czasie koncertów rocznicowych i świątecznych. W 1947 po raz pierwszy rozpoczęła tournée po kraju, z serią koncertów w największych miastach. Równolegle kształciła się w stołecznym liceum artystycznym Jordan Misja, pod kierunkiem Jorgiji Truji.

W listopadzie 1947 wystąpiła na scenie Teatru Ludowego (alb. Teatri Popullor), odgrywając rolę Elwiry w Świętoszku Moliera. Sukces przedstawienia był tak duży, że Logoreci nie powróciła już do występów radiowych, poświęcając się całkowicie teatrowi. Związała się na stałe z Teatrem Ludowym, w którym występowała ponad 30 lat i zagrała 40 głównych ról w spektaklach. Poza dziełami dramaturgii albańskiej miała w swoim dorobku także rolę Gertrudy w Hamlecie (1960) i Tadrachowej w Moralności pani Dulskiej (1962). Występowała także w dramatach Brechta, Czechowa i Schillera.

W filmie zadebiutowała w roku 1953 rolą w filmie Skanderbeg. Zagrała potem w ośmiu filmach fabularnych. Zmarła na atak serca. Za swoją pracę została uhonorowana tytułem Artist e Popullit (Artysty Ludu). W 2015 została odznaczona pośmiertnie Orderem Honor Narodu (Nderi i Kombit).

Role filmowe | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marie Logoreci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy