Marie Marchand-Arvier


Marie Jay Marchand-Arvier w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Marie Marchand-Arvier) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marie Marchand-Arvier (ur. 8 kwietnia 1985 w Laxou) – francuska narciarka alpejska, wicemistrzyni świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawiła się 16 grudnia 2000 roku w Morzine, gdzie w zawodach FIS Race zajęła 23. miejsce w gigancie. W 2003 roku wystartowała na mistrzostwach świata juniorów w Briançonnais, gdzie jej najlepszym wynikiem było piętnaste w zjeździe. Podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Mariborze była ósma w zjeździe i trzynasta w kombinacji.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 14 stycznia 2004 roku w Cortina d’Ampezzo, zajmując 56. miejsce w supergigancie. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła 15 stycznia 2005 roku w tej samej miejscowości, zajmując 22. miejsce w zjeździe. Na podium zawodów PŚ po raz pierwszy stanęła 20 stycznia 2007 roku w Cortina d’Ampezzo, kończąc zjazd na trzeciej pozycji. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie Austriaczka Renate Götschl i Julia Mancuso z USA. Łącznie pięć razy stawała na podium, nie odnosząc żadnego zwycięstwa. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 2008/2009, kiedy to w klasyfikacji generalnej zajęła 16. miejsce, a w klasyfikacji kombinacji była ósma.

Na mistrzostwach świata w Val d’Isère w 2009 roku wywalczyła srebrny medal w supergigancie. Rozdzieliła tam na podium Lindsey Vonn z USA i Austriaczkę Andreę Fischbacher. Na tych samych mistrzostwach była też piąta w superkombinacji i szósta w zjeździe. W 2006 roku wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Turynie, gdzie jej najlepszym wynikiem było piętnaste miejsce w zjeździe. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Vancouver była siódma w zjeździe i dziesiąta w superkombinacji. Brała też udział w igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku, gdzie nie ukończyła zjazdu i supergiganta.

Jej mężem jest były francuski biathlonista Vincent Jay.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach | edytuj kod

  1. Cortina d’Ampezzo20 stycznia 2007 (zjazd) – 3. miejsce
  2. Lenzerheide14 marca 2007 (zjazd) – 3. miejsce
  3. Sankt Moritz31 stycznia 2010 (super gigant) – 2. miejsce
  4. Lake Louise3 grudnia 2011 (zjazd) – 2. miejsce
  5. Méribel23 lutego 2013 (zjazd) – 3. miejsce

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Marie Marchand-Arvier" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy