Marienbad (gra komputerowa)


Marienbad (gra komputerowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marienbadkomputerowa gra logiczna stworzona w 1962 roku przez Witolda Podgórskiego na komputer Odra 1003. Jej nazwa wywodzi się z chińskiej gry liczbowej Nim, która została pokazana w filmie Zeszłego roku w Marienbadzie[1].

Zasady Marienbadu polegały na tym, że komputer symulował cztery rzędy zapałek (kolejno jedną, trzy, pięć i siedem). Gracz na zmianę z komputerem „wyciągał” z jednego rzędu dowolną liczbę „zapałek”. Przegrywała ta strona, która została z ostatnią „zapałką”[1]. Komputer drukował graczowi za pomocą dalekopisu wydruk z aktualnym stanem gry i układem „zapałek”. W filmie występuje bohater, z którym nie dało się wygrać – niezależnie od tego, kto zaczynał grę, on zwyciężał. W rzeczywistości jednak gracz, który nie zaczyna gry, jest w uprzywilejowanej pozycji i zawsze wygra grę, jeżeli nie popełni żadnego błędu[2].

Marienbad nie był oficjalnie rozpowszechniany przez Elwro, a kod tej gry jak dotąd nie został odtworzony w celu przeniesienia na współczesne platformy[3], jednakże istnieje możliwość gry w przeglądarce internetowej[4]. Bartłomiej Kluska określił Marienbad pierwszą polską grą komputerową[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Bartłomiej Kluska, Mariusz Rozwadowski. Pierwsza polska gra. „CD-Action”. 10/2011, s. 96. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916 (pol.). 
  2. Most Wanted Solutions: Nim game strategy, www.archimedes-lab.org [dostęp 2020-05-28] .
  3. Bartłomiej Kluska, Mariusz Rozwadowski. Pierwsza polska gra. „CD-Action”. 10/2011, s. 97. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916 (pol.). 
  4. Play nim game online, www.archimedes-lab.org [dostęp 2020-05-28] .
Na podstawie artykułu: "Marienbad (gra komputerowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy