Marillion


Marillion w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marillion – brytyjska grupa rockowa powstała w 1979, która była jedną z pierwszych nowych grup progresywnych po kryzysie, jaki ten gatunek przechodził w końcu lat 70. Do dziś pozostaje jedną z najważniejszych grup neo-progresywnych.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Na początku grupa występowała pod nazwą Electric Gypsy. Późniejsza nazwa grupy pochodzi od tytułu powieści J.R.R. Tolkiena Silmarillion. Brian Jelliman spowodował, że nazwa została skrócona o „Sil” (które mogło się kojarzyć ze słowem „silly” = „głupi”).

Historia | edytuj kod

Grupa wypracowała bogate instrumentalne brzmienie, zaś parateatralna forma koncertów, stosowane przez pierwszego wokalistę zespołu, Fisha kostiumy oraz makijaż, a także trudne w odbiorze, wieloznaczne teksty przyczyniły się do oskarżania zespołu przez niektórych krytyków o wzorowanie się na twórczości grupy Genesis.

W twórczości Marillion da się zauważyć wpływy wielu zespołów, między innymi Pink Floyd, jednak zespół potrafił stworzyć własne, oryginalne brzmienie, stając się zarazem inspiracją dla innych muzyków. Sygnaturą grupy był w pierwszych latach charakterystyczny, bardzo teatralny i często histeryczny śpiew Fisha, niewątpliwego lidera grupy w pierwszym okresie jej działalności.

Grupa nagrywała m.in. albumy tematyczne, poświęcone różnym aspektom życia. Na przykład Misplaced Childhood to refleksje na temat dzieciństwa i jego wpływu na dorosłego człowieka, zaś Clutching at Straws traktuje o alkoholizmie i samotności płynącej ze sławy.

W 1988 Fish opuścił grupę, by poświęcić się solowej karierze. Sama zaś grupa kontynuowała nagrywanie albumów i uwolniła się od piętna grupy zakorzenionej w rocku progresywnym lat 70. z innym wokalistą – Steve’em Hogarthem. Po nagraniu czterech płyt w zreformowanym składzie zespół rozstał się z wytwórnią EMI i obecnie wydaje płyty we własnej wytwórni Racket Records. Wśród fanów „nowego Marillion” znaleźć można zarówno miłośników rocka progresywnego, jak i Radiohead czy Massive Attack, które – same zainspirowane rockiem progresywnym – stały się inspiracją dla grupy. Członkowie zespołu działają w zespołach Kino, Transatlantic, h band, The Wishing Tree i innych.

We wrześniu 2008 zespół postanowił udostępnić swój nowy dwupłytowy album Happiness Is the Road w całości do bezpłatnego pobrania z Internetu.

Muzycy | edytuj kod

Marillion w warszawskim Empiku, 2007. Od lewej: Steve Rothery, Steve Hogarth, Mark Kelly, Pete Trewavas, Ian Mosley

Aktualni członkowie grupy

Byli członkowie grupy

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Marillion.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Jason Ankeny: Marillion Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2016-08-20].

Bibliografia | edytuj kod

  • PiotrP. Kosiński PiotrP., KrzysztofK. Dmochowski KrzysztofK., Marillion, TomaszT. Beksiński (tłum.), KatarzynaK. Tatarczuch (tłum.), RenataR. Winerowicz-Papp (tłum.), Kraków: Wydawnictwo „Rock-serwis”, 1992, ISBN 83-85335-05-6, OCLC 69298474 .
  • „Marillion” – Jon Collins, Wydawnictwo „Kagra”, Poznań 2004, ​ISBN 83-87598-63-1
  • „Marillion – teksty, przekłady”, Mariola Tapka, Wydawnictwo „Rock-Serwis”, Kraków 1999, ​ISBN 83-85335-46-3
  • „Rock encyklopedia” (cz.1) – Wiesław Weiss, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1997, ​ISBN 83-207-1374-9​, str.360-361

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Marillion" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy