Marino Di Teana


Marino Di Teana w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Marino Di Teana w 1995

Marino Di Teana, właśc. Francesco Marino (ur. 8 sierpnia 1920 w Teana, zm. 1 stycznia 2012 w Périgny) – włoski rzeźbiarz, malarz, architekt, urbanista i filozof, zwany poetą przestrzeni. Jest także dyplomowanym inżynierem.

Spis treści

Edukacja | edytuj kod

Wystawa Francesco Marino - Międzynarodowe Triennale Rzeźby w Poznaniu, Zamek Cesarski, 2009 ("Wolność" w Fontenay)

Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Buenos Aires (dokąd wyemigrował z Włoch w 1936). W 1953 wrócił do Europy i osiadł ostatecznie w Paryżu.

Sztuka | edytuj kod

Artysta jest autorem ponad 50 rzeźb monumentalnych, w tym jednej z największych w Europie – przedstawiającej wyobrażenie Wolności w Fontenay. Wszystkie projekty wykonuje samodzielnie – poczynając od makiet. Ważnym elementem procesu tworzenia jest uwzględnianie przez artystę przyszłego otoczenia danej rzeźby – kontekst ten stanowi część założenia. Nazywa go kompleksem sygnifikatywnym (rzeźba – przestrzeń – otaczające budynki).

Rzeźby Marino Di Teany są konstruktywne i ewolucyjne – łączą w sposób całkowity rzeźbę z architekturą. Każda z jego rzeźb posiada strukturę architektoniczną. Artysta wyobraża sobie możliwą ewolucję swoich rzeźb w przyszły pomnik, budynek, pałac, kompleks budynków, czy miasto.

W październiku 2009 odbyła się kompleksowa wystawa prac artysty podczas Międzynarodowego Triennale Rzeźby w Poznaniu, zatytułowana Rzeźba architektoniczna i monumentalna.

Nagrody | edytuj kod

Marino Di Teana na Institut de France, 2009

Marino Di Teana był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami – m.in. I nagrodą Saint-Gobain (1962) i srebrnym medalem na Międzynarodowym Kongresie Architektury w Bochum (nagroda dzielona z Le Corbusierem). Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych muzeów (m.in. Centre Georges Pompidou, National Modern Art Museum, The new Contemporary Art Museum MACVAL, FRAC-National Funds for Contemporary Art) oraz kolekcjach prywatnych (m.in. Francois Pinault, The Marcel Joray w Szwajcarii, The Thomas Neirynk donation w King Baudouin Foundation w Belgii).

Życie prywatne | edytuj kod

Artysta posiada syna – Nicolasa Marino, współorganizatora wystaw ojca.

Bibliografia | edytuj kod

  1. 10.09 Międzynarodowe Triennale Rzeźby w Poznaniu Poznań 2009 - Kryzys Gatunku – program triennale z 2009 r.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marino Di Teana" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy