Mario Cuomo


Mario Cuomo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mario Matthew Cuomo (ur. 15 czerwca 1932 w Nowym Jorku, zm. 1 stycznia 2015 tamże[1]) – amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej.

W latach 1983–1995 pełnił urząd gubernatora stanu Nowy Jork. W walce o kolejną kadencję przegrał z kandydatem Partii Republikańskiej George’em Patakim.

W wyborczym roku 1992 wymieniany był jako potencjalny kandydat demokratów na prezydenta, ale nie włączył się na dobre do walki o nią. Wielu proponowało ówczesnemu nominatowi partii Billowi Clintonowi, aby mianował Cuomo swoim kandydatem na urząd wiceprezydenta. Ten jednak ostatecznie zdecydował się na Ala Gore’a.

Podczas pierwszych lat kadencji Clintona pojawiały się też głosy, podchwycone i przez samego prezydenta, by mianować Cuomo na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Ale sam główny zainteresowany zdecydowanie odmówił, chcąc ponownie kandydować na urząd gubernatora.

Jego starszy syn, Andrew Cuomo, był sekretarzem ds. mieszkalnictwa i zabudowy w gabinecie Clintona, a następnie (od 2011 roku) gubernatorem stanu Nowy Jork.

Przypisy | edytuj kod

  1. Adam Nagourney: Mario Cuomo, New York Governor and Liberal Beacon, Dies at 82 (ang.). New York Times, 1 stycznia 2015. [dostęp 2015-01-02].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mario Cuomo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy