Marit Mikkelsplass


Marit Mikkelsplass w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marit Elisabeth Mikkelsplass z d. Wold (ur. 22 lutego 1965 r. w Oslo) - norweska biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska i trzykrotna medalistka mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie w Calgary w 1988 r. były jej olimpijskim debiutem. W swoim najlepszym indywidualnym starcie zajęła tam 15 miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. Na tych samych igrzyskach wraz z Trude Dybendahl, Anne Jahren i Marianne Dahlmo wywalczyła srebrny medal w sztafecie. Podczas igrzysk olimpijskich w Lillehammer osiągnęła swój największy indywidualny sukces zdobywając srebrny medal w biegu na 30 km techniką klasyczną, lepsza była tylko Włoszka Manuela Di Centa. Startowała także na igrzyskach olimpijskich w Nagano. Indywidualnie najlepszy wynik osiągnęła w biegu na 15 km techniką klasyczną, w którym zajęła 5 miejsce. Zdobyła tam także swój ostatni medal olimpijski, także srebrny, zajmując razem z Bente Martinsen, Elin Nilsen i Anitą Moen drugie miejsce w sztafecie.

W 1995 r. zadebiutowała na mistrzostwach świata biorąc udział w mistrzostwach w Lahti, gdzie zajęła 10 miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. Na mistrzostwach świata w Falun nie poprawiła tamtego osiągnięcia zajmując 21 miejsce na dystansie 30 km techniką dowolną. Podczas mistrzostwach w Thunder Bay zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw świata zajmując wspólnie z Inger Helene Nybråten, Nilsen i Moen drugie miejsce w sztafecie 4x5 km. Mistrzostwa świata w Trondheim były ostatnimi i zarazem najlepszymi w jej karierze. Zdobyła tam brązowy medal w biegu na 30 km techniką klasyczną oraz srebrny w sztafecie.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 1997/1998, kiedy to zajęła 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. Łącznie 12 razy stawała na podium zawodów Pucharu Świata, w tym dwukrotnie zwyciężała.

Od 1994 r. jej mężem jest Pål Gunnar Mikkelsplass, również biegacz narciarski, medalista olimpijski i medalista mistrzostw świata. Jej szwagierka Hildegunn Mikkelsplass reprezentowała Norwegię w biathlonie.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Trude Dybendahl, Marit Wold, Anne Jahren, Marianne Dahlmo
  2. Skład drużyny: Bente Martinsen, Marit Mikkelsplass, Elin Nilsen, Anita Moen
  3. Skład drużyny: Marit Mikkelsplass, Inger Helene Nybråten, Elin Nilsen, Anita Moen
  4. Skład drużyny: Bente Martinsen, Marit Mikkelsplass, Elin Nilsen, Trude Dybendahl
Na podstawie artykułu: "Marit Mikkelsplass" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy