Mariusz Maszyński


Mariusz Maszyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mariusz Maszyński (ur. 29 lipca 1888 w Warszawie, zm. 6 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski aktor, recytator, malarz, dramaturg.

Był synem kompozytora Piotra Maszyńskiego i bratem aktora Juliana Krzewińskiego oraz malarek Stanisławy i Haliny Maszyńskich. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, jednak swoje życie zawodowe związał głównie z aktorstwem. Od 1917 r. związany z Teatrem Polskim. Zdobył sławę dzięki rolom w sztukach teatralnych takich jak "Zemsta" Fredry, "Cyrano de Bergerac" Rostanda, "Rewizor" Gogola czy "Murzyn warszawski" Słonimskiego. Poza występami na scenach teatralnych wystąpił w kilku filmach. Był recytatorem – w Polskim Radiu czytał m.in. bajki dla dzieci. Brał również udział w dubbingowaniu filmów francuskich. Ponadto jest autorem 3 komedii.

Swój talent malarski wykorzytał natomiast przy inwentaryzacji zabytków warszawskich podczas I wojny światowej. Prace z tego okresu były przedmiotem ekspozycji w galerii "Zachęta" w roku 1920. Jego pasją było również kolekcjonowanie i konserwacja zabytkowych mebli.

Zginął w sierpniu 1944 r. podczas powstania warszawskiego. Został rozstrzelany wraz z żoną i siostrami przez członków RONA na warszawskiej Ochocie, gdzie mieszkał. Spoczywa na Powązkach (kw. 23-3-25/26)[1].

Nagrobek Piotra, Mariusza i Juliana Maszyńskich

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: PIOTR MASZYŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-01-14] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mariusz Maszyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy