Mariusz Wojciechowski


Mariusz Wojciechowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mariusz Wojciechowski (ur. 9 września 1955 w Olsztynie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie studiowała na roku m.in. z Bożeną Stryjkówną, Elżbietą Piwek, Bogusławą Pawelec, Jackiem Komanem, Piotrem Skibą, Andrzejem Szczytko i Jacentym Jędrusikiem. Debiutował 10 grudnia 1977 na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi w "Pannie Julii" Augusta Strindberga w reżyserii Wojciecha Szulczyńskiego.

Był aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (1978-1992), Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1992-2008), Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (2008-2012), Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (2012-2015). Ponadto był gościnnie związany z Teatrem Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Od 2015 jest aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wystąpił w ponad stu rolach teatralnych w spektaklach takich reżyserów jak Jan Maciejowski, Bogdan Hussakowski, Ryszard Major, Mikołaj Grabowski, Maciej Prus, Tadeusz Bradecki, Piotr Cieślak, Barbara Sass, Maja Kleczewska, Maciej Wojtyszko i Janusz Wiśniewski[1].

Jest laureatem Srebrnego Pierścienia oraz nagrody na XI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Gustawa-Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza w Teatrze im.Stefana Jaracza w Łodzi (1985), Nagrody "Gońca Teatralnego" za rolę Pijaka w "Ślubie" Witolda Gombrowicza z Teatru im. Jaracza w Łodzi (1991), Złotej Maski za role Salieriego w przedstawieniu "Amadeusz" Petera Shaffera i Koczkariowa w przedstawieniu "Ożenek" Mikołaja Gogola w Teatrze im.Stefana Jaracza w Łodzi (1992) oraz Nagrody dla najlepszego aktora – za rolę Władysława Strzemińskiego w spektaklu "Powidoki" na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" (2010)[2].

Filmografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Encyklopedia, Mariusz Wojciechowski, Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 2016-07-17] .
  2. Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, www.e-teatr.pl [dostęp 2016-07-17] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mariusz Wojciechowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy