Marmur Tour


Marmur (album) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Marmur Tour) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marmur – pierwszy album długogrający polskiego rapera Taco Hemingwaya. Wydawnictwo ukazało się 3 listopada 2016 roku nakładem własnej wytwórni Taco Corp[1]. został udostępniony na stronie internetowej rapera i w serwisie YouTube[2]. Ponadto, 3 listopada płyta została udostępniona bezpłatnie w formie digital stream na kanale YouTube wydawcy[3]. Materiał został w całości wyprodukowany przez Rumaka, miksowanie i mastering wykonał DJ Eprom[4]. Album reprezentuje stylistykę alternatywnego hip-hopu. Jest to płyta fabularna, która opowiada o przybyciu rapera do Hotelu Marmur i poznanie tam tajemniczej osoby.

Marmur spotkał się z dobrym przyjęciem krytyków muzycznych. Pomimo tego krytycy zarzucali iż poprzednie płyty słuchało się lepiej, a sam raper popada w monotematyczność. Album zadebiutował niżej niż poprzedni projekt, na 3. miejscu OLiS, aczkolwiek raper po raz pierwszy zdobył status złotej płyty, po sprzedaniu 15 tys. nośników[5][6]. Do 2019 roku album pokrył się statusem platynowej płyty, sprzedając się w ponad 30 tys. egzemplarzach[7].

W ramach promocji wydawnictwa Hemingway wyruszył w trasę koncertową Marmur Tour, obejmującą największe miasta Polski.

Spis treści

Geneza, nagranie i wydanie | edytuj kod

Taco Hemingway podczas trasy Marmur Tour, 2016

Poprzednie nagranie, Wosk, zebrało dobre oceny aczkolwiek słabsze od poprzednich wydań. W lutym 2016 roku raper zaczął pisać pierwsze teksty na album[8]. 5 lipca 2016 roku premierę miał singiel pt. „Deszcz na betonie” który wraz z teledyskiem ukazał się na serwisie YouTube, zapowiadający album na jesień[9]. Za reżyserie teledysk odpowiedzialni są studio takie.pany oraz Łukasz Partyka[9]. Singiel okazał się hitem w wielu rozgłośniach radiowych, osiągając sukcesy na listach przebojów m.in. docierając do 1. miejsca radia UWM FM[10][11].

2 grudnia 2016 roku nakładem Asfalt Records w dystrybucji Warner Music Poland album trafił do sprzedaży na płycie CD w nieograniczonym nakładzie[12]. Wydawnictwo składało się z jednej płyty CD, za projekt graficzny odpowiedzialny jest Łukasz Partyka[13].

Utworami takimi jak „Deszcz na betonie”, „Święcące prostokąty” czy „Grubo-chude psy” trafił na listy przebojów radiowych[14][15]. Raper po premierze odbył trasę koncertową nazwaną Marmur Tour, odwiedzając m.in. Warszawę, Gdańsk, Poznań czy Kraków podczas których zaprezentował nagrania pochodzące z płyty[16].

Analiza i interpretacja | edytuj kod

Według Marcina Flinta, album stylistyką przypomina poprzednie nagrania, też jest to alternatywny rap[17]. Dawid Bartkowski z portalu Vice.com sądzi podobnie, dodatkowo zauważył że raper zaczął podśpiewywać na refrenach[18]. Jacek Świąder nazwał album nieco mroczniejszym od poprzednich dzieł, nie tylko tekstowo ale i również muzycznie[19]. Bartkowski pochwalił producenta Rumaka za bardzo spójny muzyczny podkład utrzymujący się przez całą płytę[18]. Marcin Flint pochwalił produkcje muzyczną, jednakże zarzucił niektórym monotonność i leniwość[17].

Bartkowski napisał że raperowi wciąż zdarzają się błyskotliwe linijki ale wśród nich, znajdziemy też wiele banalnych[18]. Flint natomiast stwierdził że raper stał się nudniejszy niż poprzednio, aczkolwiek nadal potrafi błysnąć ciekawymi wersami[17]. Jacek Świąder wyróżnił styl opowiadania historii na albumie, jednak zaznaczył że czasem historia potrafi przynudzać[19].

Utwory | edytuj kod

Jak naprawdę jest z tym "Marmurem"? Jest to płyta niezła, momentami dobra, ale na dłuższą metę taka, do której się raczej nie będzie wracać. Najważniejsze jednak jest to, że… Taco wykorzystuje swoje 5 minut łechcąc koniunkturę.

Dawid Bartkowski, „Noisey.vice.com”[20]

Album opowiada zwartą historię w której artysta ucieka z Warszawy do hotelu w Sopocie, gdzie spędza całe wakacje, natrafiając na tajemniczą osobę[19]. Pierwszy utwór opowiada o uciecze z Warszawy, spotkaniu tajemniczej osoby w pociągu i przyjeździe do tytułowego hotelu[21]. W utworze „Żyrandol” raper opisuje hotel, gości oraz tajemniczą postać[22]. Według Dawida Bartkowskiego utwór imponuje mocnym otwarciem zwrotki i wpadającym w ucho refrenem[18]. Aleksander Pieniążek twierdzi że utwór zwiera fajne gry słowne, trafne i celne spostrzeżenia o ludziach[23]. W następnym utworze raper opuszcza hotel i zostaje pobity przez kiboli na ulicach Gdańska[24]. Marcin Flint stwierdził że podkład piosenki jest zbyt wolny i płaski[17]. W piątym utworze „Grubo-chude psy”, muzyk wraca o hotelu i zasypia śniąc o Warszawie[25]. W piosence pt. „Siwie włosy” raper spotyka recepcjonistkę, która opowiada mu swoją historię miłosną[26]. Jacek Świąder twierdzi że głos rapera świetnie nadaje tempo utworowi[19]. W następnym utworze raper opowiada miłosną historię recepcjonistki[27]. Utwór „Świat jest WFem” raper wspomina o swojej dziewczynie, nawiązując do dyscyplin sportowych[28]. Krytyk Jacek Świąder uważa że raper dobrze przyspiesza tempo w utworze, zaś Aleksander Pieniążek uważa że jest to jeden z lepszych kawałków na płycie jeśli chodzi o technikę[19][23]. Marcin Flint uważa że jest to utwór do którego będzie można wracać po odsłuchaniu płyty[17].

Kolejny utwór opowiada o awersji, jaką raper posiada do urządzeń elektronicznych i tęskni za czasami bez telefonów i internetu[29]. Dziennikarz Aleksander Pieniążek po raz kolejny zauważa trafne obserwacje muzyka[23]. Marcin Flint z portalu Interia.pl docenia fajny i prosty podkład muzyczny[17]. Piosenka „Tsunami Blond” opowiada o imprezie na którą udał się raper i której dosyć mocno się oddał[30]. Marcin Flint krytykuje podkład muzyczny w utworze, nazywając go wieśniackim w stylu electro[17]. W kolejnym utworze muzyk opowiada o tym że w poprzedniej piosence nie był sobą , przez dosypania mu czegoś do kubka przez tajemniczego gościa[31]. W trzynastym utworze raper spotyka się z terapeutą i opowiada o całej swojej przyszłości[32]. Kolejny utwór pt. „Ściany mają uszy” odpowiada o tym że muzyk powoli znów zaczyna się cieszyć życiem[33]. Jacek Świąder twierdzi że tego typu utwory pokazują jak raper jest więźniem własnego stylu i ciężko mu się odnaleźć w innych[19]. Przed ostatnim utworze „To by było na tyle” raper spotyka się z tajemniczym gościem, którym okazuje się być jego alter ego[34]. Krytyk Marcin Filnt twierdzi że zakończenie historii jest rozczarowujące[17]. W ostatnim utworze, który był singlem „Deszcz na betonie” raper wraca do Warszawy wraz z swoim alter ego[35]. Igor Knapczyk z portalu kinkyowl.pl napisał że leniwe tło bitowe doskonale łączy się z uczuciową warstwą tekstową Filipa[36]. Natomiast Łukasz Borys z strony Muzykocholicy.pl nazwał utwór "genialnym kawałkiem", zwracając szczególną uwagę na dobrze napisany tekst i brzmienie rapera[37].

Marmur Tour | edytuj kod

Trasa koncertowa polskiego rapera Taco Hemingwaya. Odbyła się od 3 listopada do 10 grudnia 2016 roku w ramach promocji albumu Marmur oraz minialbumu Wosk.

Trasa objęła dwadzieścia jeden koncertów, w siedemnastu miastach w Polsce[38].

Lista koncertów | edytuj kod

Odbiór | edytuj kod

Krytyczny | edytuj kod

Album Marmur otrzymał dobre opinie recenzentów.

Krytyk muzyczny Jacek Świąder z Gazety Wyborczej dał albumowi ocenę 5/6, pisząc że „Fani będą z „Marmuru” zadowoleni. Znajdą na nim starego znajomego, który mówi do ziomeczków.”[19]. Natomiast portal Interia.pl w recenzji Marcina Flinta przyznał albumowi tylko 5/10 gwiazdki nazywając ją dobrą, ale słabszą płytą niż poprzednie wydawnictwa Taco Hemingwaya, dodając „Po całej opowieści zostajemy z płytą, do której nie chce się wracać, jakby nagraną, bo już trzeba było, zanim pięć minut zainteresowania nie minie”[17]. Dziennik Newsweek wypowiedział się pozytywnie na temat płyty, pisząc że jest to niezwykły album z ciekawą historią, dając albumowi 5 na 6 gwiazdek[39]. Natomiast Maciej Wojszkun z portalu allaboutmusic.pl przyznał albumowi 6 gwiazdek w skali na 10[41]. Pochwalił płytę przede wszystkim za trafne i chwytliwe, natomiast zarzucił raperowi słaby warsztat techniczny. Dodał na koniec że mógł wyjść to znakomity album, a wyszedł średni frustrujący[41].

Pozytywnie na temat płyty wypowiedziały się też takie portale jak CGM.pl oraz Glamrap.pl[23]. Marcin Bartkowski na łamach portalu Vice ocenił płytę pozytywnie[18]. W swojej recenzji napisał że album jest naprawdę dobry jednak męczy przy dłuższym słuchaniu, dodając: „Jest to płyta niezła, momentami dobra, ale na dłuższą metę taka, do której się raczej nie będzie wracać”[18]. Krytyk zwrócił też uwagę na bardzo dobrą produkcje muzyczną, chwaląc Rumaka za ciekawe i innowacyjne podkłady muzyczne[18]. Łukasz Borys z strony wybieramkulturę.pl przyznał albumowi ocenę 4,5 w skali na 6[40]. W swojej recenzji napisał że na albumie znajduje się wiele utworów, które w przyszłości mogą stać się hitami na miarę „Następna Stacja[40].

Komercyjny | edytuj kod

Nagrania nie przebiły poprzedniego albumu, Umowy o dzieło, i zadebiutowały na 3. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[5], jednakże utrzymywały się na niej aż przez 30 tygodni[43]. W kwestii streamingu, najlepiej przyjęły się utwory „Żyrandol” oraz „Marmur”, zdobywając kilka milionów wyświetleń[44]. Do 9 lutego 2017 roku album rozszedł się w ponad 15 tys. egzemplarzy, tym samym raper po raz pierwszy w karierze zdobył status złotej płyty w Polsce[6]. Raper drugi rok z rzędu, uzyskał nominację do nagrody Fryderyków, w kategorii Album roku hip-hop, tym razem przegrywając z O.S.T.R.[45]. Album został również nominowany do Polskiej płyty roku według portalu Onet.pl[46]. Album był 35. najlepiej sprzedającym się Polskim albumem w kraju w 2016 roku oraz 53. najlepiej sprzedającym się Polskim albumem w 2017 roku[47]. Okładka płyty została wybrana najlepszą okładką muzyczną w 2016 roku[48]. Do końca roku 2019 album rozszedł się w ponad 30 tys. egzemplarzach, co zapewniło mu status platynowej płyty[7].

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Lista utworów | edytuj kod

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[50].

Sample

 • W utworze „Portier!” wykorzystano sample z utworu „Pierwszy siwy włos” w wykonaniu Marty Mirskiej[51].
 • W utworze „Jak cień” wykorzystano sample z utworu „To on - ten rytm” w wykonaniu grupy Pro Contra[52]

Sprzedaż | edytuj kod

Pozycje w notowaniach OLiS | edytuj kod

OLiS jest ogólnopolskim notowaniem, tworzonym przez agencję TNS Polska na podstawie sprzedaży albumów muzycznych na nośnikach fizycznych (nie uwzględnia zatem informacji o pobraniach w formacie digital download czy odtworzeniach w serwisach streamingowych)[53].


Certyfikat ZPAV | edytuj kod

Certyfikaty sprzedaży są wystawiane przez Związek Producentów Audio-Video za osiągnięcie określonej liczby sprzedanych egzemplarzy, obliczanej na podstawie kupionych kopii fizycznych i cyfrowych, a także odtworzeń w serwisach streamingowych[84].

Historia wydania | edytuj kod

Personel | edytuj kod

Za powstanie albumu odpowiedzialne są następujące osoby[12]:

Nagrań dokonano w Studiu Muranów w Warszawie.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Taco Hemingway - Marmur, Discogs [dostęp 2017-11-19]  (ang.).
 2. Taco Hemingway znów udostępnia nową płytę za darmo. Weź sobie "Marmur", „muzyka.dziennik.pl” [dostęp 2017-11-19] .
 3. Stanisław Łupak: Taco Hemingway po raz kolejny zaskoczył. W sieci pojawiła się właśnie jego kolejna płyta (pol.). www.newsweek.pl. [dostęp 2016-11-08].
 4. PatrykP. Markowski PatrykP., Taco Hemingway wydał w nocy nową płytę, altermag.pl [dostęp 2016-11-14] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-10]  (pol.).
 5. a b OLiS – sprzedaż w okresie 02.12.2016 – 08.12.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15].
 6. a b Asfalt Records » Taco Hemingway ze Złotą Płytą za Marmur!, www.asfalt.pl [dostęp 2017-11-19] .
 7. a b c ZPAV: platynowe płyty 2019 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2019-01-10].
 8. W lutym zaczynam pisać a Kanye wypuszcza Pablo, Genius [dostęp 2018-03-19]  (ang.).
 9. a b Taco Hemingway - "Deszcz na betonie" (prod. Rumak). Taco Hemingway 2016-07-05. [dostęp 2017-11-19].
 10. Polskie RadioP.R. SA Polskie RadioP.R., Lista Przebojów Trójki - Polskie Radio Online, lp3.polskieradio.pl [dostęp 2017-11-19] .
 11. Lista przebojów UWUEMKA - Radio UWM 95,9fm, www.uwmfm.pl [dostęp 2017-11-19]  (pol.).
 12. a b Taco Hemingway - Marmur [CD] - AsfaltShop, asfaltshop.pl [dostęp 2017-11-19]  (pol.).
 13. Taco Hemingway - Marmur, Discogs [dostęp 2017-11-19]  (ang.).
 14. Notowanie 7422 - Hop Bęc | RMF MAXXX, www.rmfmaxxx.pl [dostęp 2018-02-10]  (pol.).
 15. Taco Hemingway – „6 Zer” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-08-25].Taco Hemingway – „Następna stacja” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2015-08-27].Taco Hemingway – „Deszcz na betonie” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-07-16].Taco Hemingway – „Świecące prostokąty” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-12-20].
 16. Taco Hemingway - koncerty. Szczegóły trasy Marmur Tour [dostęp 2018-03-19]  (pol.).
 17. a b c d e f g h i j INTERIA.PL, Recenzja Taco Hemingway "Marmur": Na co ci to, Taco? [dostęp 2018-03-19]  (pol.).
 18. a b c d e f g h Taco Hemingway - Marmur, „Noisey”, 16 listopada 2016 [dostęp 2018-08-26]  (pol.).
 19. a b c d e f g h Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-03-19] .
 20. Taco Hemingway - Marmur, „Noisey”, 16 listopada 2016 [dostęp 2018-08-26]  (pol.).
 21. Taco Hemingway – Marmur. [dostęp 2019-04-04].
 22. Taco Hemingway – Żyrandol. [dostęp 2019-04-04].
 23. a b c d e Taco Hemingway - „Marmur”, glamrap.pl [dostęp 2018-03-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-01]  (pol.).
 24. Taco Hemingway – Krwawa jesień. [dostęp 2019-04-04].
 25. Taco Hemingway – Grubo-chude psy. [dostęp 2019-04-04].
 26. Taco Hemingway – Mgła I (Siwe włosy). [dostęp 2019-04-04].
 27. Taco Hemingway – Mgła II (Mówisz, masz). [dostęp 2019-04-04].
 28. Taco Hemingway – Świat jest WFem. [dostęp 2019-04-04].
 29. Taco Hemingway – Świecące Prostokąty. [dostęp 2019-04-04].
 30. Taco Hemingway – Tsunami blond. [dostęp 2019-04-04].
 31. Taco Hemingway – Ślepe sumy. [dostęp 2019-04-04].
 32. Taco Hemingway – Żywot. [dostęp 2019-04-04].
 33. Taco Hemingway – Ściany mają uszy. [dostęp 2019-04-04].
 34. Taco Hemingway – To by było na tyle. [dostęp 2019-04-04].
 35. Taco Hemingway – To by było na tyle. [dostęp 2019-04-04].
 36. igorknapczyk: Taco Hemingway: Deszcz na betonie (pol.). Kinkyowl, 2016-07-06. [dostęp 2019-03-27].
 37. Łukasz Borys: Felieton: Dobre, bo polskie… # 22 Taco Hemingway i „Deszcz na betonie” (pol.). Muzykoholicy.com, 2016-08-25. [dostęp 2019-03-27].
 38. Taco Hemingway - koncerty. Szczegóły trasy Marmur Tour, www.eska.pl [dostęp 2019-04-04] .
 39. a b Nawijać Kafką, „Newsweek.pl”, 11 grudnia 2016 [dostęp 2018-03-19]  (pol.).
 40. a b c Recenzja: Taco Hemingway - "Marmur" (2016) - Wybieram Kulturę, „Wybieram Kulturę”, 15 marca 2017 [dostęp 2018-08-30]  (pol.).
 41. a b c Taco Hemingway - Marmur (2016), recenzja Macieja Wojszkuna | All About Music, „All About Music”, 18 grudnia 2016 [dostęp 2018-08-30]  (pol.).
 42. Recenzja: Taco Hemingway Marmur - Soulbowl.pl, „Soulbowl”, 8 listopada 2016 [dostęp 2018-12-04]  (pol.).
 43. Oficjalna lista sprzedaży - OLIS, olis.onyx.pl [dostęp 2017-11-19] .
 44. Taco Hemingway (pol.). YouTube. [dostęp 2019-04-05].
 45. a b Fryderyki 2017: zobacz listę zwycięzców, muzyka.onet.pl, 26 kwietnia 2017 [dostęp 2017-11-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-27]  (pol.).
 46. a b Najlepsi 2016 - Polska i Świat: Artysta, Płyta i Piosenka Roku, muzyka.onet.pl, 27 grudnia 2016 [dostęp 2017-11-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-01]  (pol.).
 47. a b OnyxO. Sp. OnyxO., +48 572 400 000, l, Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności, www.zpav.pl [dostęp 2018-01-26] .
 48. a b INTERIA.PL, Cover awArts: Najlepsze polskie okładki płytowe 2016 [dostęp 2018-03-19]  (pol.).
 49. 10 najlepszych polskich płyt 2016 roku, „newonce.net”, 31 grudnia 2016 [dostęp 2017-11-19]  (pol.).
 50. Marmur Taco Hemingway (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-11-07].
 51. Portier! by Taco Hemingway Marmur Asfalt 2016 Producer: Rumak (ang.). www.whosampled.com. [dostęp 2016-11-13].
 52. Jak Cień by Taco Hemingway Marmur Asfalt 2016 Producer: Rumak (ang.). www.whosampled.com. [dostęp 2016-11-14].
 53. Jak powstaje OLiS (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-27].
 54. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2016-12-15].
 55. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2016-12-22].
 56. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2016-12-29].
 57. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-01-05].
 58. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-01-12].
 59. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-01-19].
 60. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-01-26].
 61. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-02-02].
 62. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-02-09].
 63. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-02-16].
 64. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-02-23].
 65. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-03-02].
 66. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-03-09].
 67. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-03-16].
 68. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-03-23].
 69. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-03-30].
 70. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-04-06].
 71. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2017-04-13].
 72. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2018-04-12].
 73. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2018-04-19].
 74. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2018-04-26].
 75. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2018-05-10].
 76. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2018-05-17].
 77. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2018-05-24].
 78. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2018-08-02].
 79. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-08-01].
 80. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-08-08].
 81. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-08-22].
 82. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2020-04-16].
 83. OnyxO. Sp. OnyxO., +48 572 400 000, l, ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2018-01-23] .
 84. Regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-08-01].
 85. Złote płyty CD przyznane w 2017 roku (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-26].
 86. Post na Instagramie Asfalt Records: „Przed Wami długo oczekiwana regularna winylowa edycja megalbumu "Marmur" @tacohemingway, który ukazał się naszym nakładem w 2016 roku. W…”, Instagram [dostęp 2020-04-09]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Marmur Tour" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy