Marta Rzewuska-Frankowska


Marta Rzewuska-Frankowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Marty Rzewuskiej-Frankowskiej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Marta Rzewuska-Frankowska pseud. Izia (ur. 12 marca 1889 w Siedlcach, zm. 24 maja 1954), antropolog, nauczycielka.

Życiorys | edytuj kod

Ukończyła Wyższe Kursy Pedagogiczne dla Kobiet Jana Miłkowskiego w Warszawie i podjęła pracę jako nauczycielka w Szkole Kolejowej w Żbikowie koło Warszawy, prowadziła jednocześnie koła robotnicze i była kurierką przewożącą z Krakowa do Warszawy transporty bibuły socjalistycznej. Za działalność polityczną została usunięta ze szkolnictwa i w 1913 r. wyjechała do Zurychu, gdzie rozpoczęła studia antropologiczne, lecz przerwała je ze względu na kłopoty finansowe. W okresie I wojny światowej pracowała w zarządzie Polskiego Komitetu Samopomocy w Szwajcarii. Po wojnie ukończyła studia antropologiczne na Uniwersytecie we Lwowie, a w 1924 uzyskała tytuł doktora filozofii za pracę "Czaszki z lwowskiej katedry łacińskiej XVII i XVIII-wiecznej". Przyczyniła się do założenia Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego, a także po II wojnie, pracowała jako nauczycielka w różnych szkołach podstawowych i średnich w Warszawie (m.in. w X LO im. Królowej Jadwigi, gdzie w latach 1933-1939 była dyrektorką gimnazjum, a po wojnie w latach 1947-1948 dyrektorką liceum[1]) i Poznaniu, gdzie także od 1928 prowadziła ćwiczenia z pedagogiki w czasopismach naukowych: "Przeglądzie Antropologicznym" i "Czasopiśmie Przyrodniczym". Zajmowała się popularyzacją wiedzy przyrodniczej m.in. we Wszechnicy Radiowej.

Zmarła w maju 1954 i została pochowana na warszawskich Powązkach (kwatera 116-2-11)[2].

Bibliografia | edytuj kod

  • Siedlce 1448-1995 pod red. Edwarda Kospath-Pawłowskiego i Teresy Włodarczyk, Siedlce 1996

Przypisy | edytuj kod

  1. X Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi (pol.). [dostęp 2012-03-10].
  2. Jerzy Waldorff, Hanna Szwankowska, Danuta Jendryczko, Barbara Olszewska, Zofia Czyńska, Cmentarz Powązkowski w Warszawie, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa, 1984, ​ISBN 83-03-00758-0​, s. 215.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Marta Rzewuska-Frankowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy