Martin Fourcade


Martin Fourcade w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Martin Fourcade (ur. 14 września 1988 w Céret) – francuski biathlonista, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii biathlonu pięciokrotny mistrz olimpijski, siedmiokrotny medalista olimpijski, trzynastokrotny mistrz świata, wielokrotny medalista mistrzostw świata, siedmiokrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wielokrotnie wygrywał zawody Pucharu Świata zarówno indywidualnie jak i w sztafecie. Ma starszego brata Simona, który też jest biathlonistą.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Zadebiutował w biathlonie w rozgrywkach juniorskich w roku 2006. Starty w Pucharze Świata rozpoczął zawodami w Oslo w roku 2008 zajmując 61 miejsce w sprincie.

Na mistrzostwach świata juniorów w roku 2007 w Martello zajął 5 miejsce w biegu indywidualnym, 9 w sprincie, 9 w biegu pościgowym i 3 w sztafecie. Na mistrzostwach świata juniorów w roku 2008 w Ruhpolding zajął 8 miejsce w biegu indywidualnym, 11 w sprincie, 10 w biegu pościgowym oraz 5 w sztafecie.

Na mistrzostwach świata w roku 2009 w Pjongczangu zajął 13 miejsce w biegu indywidualnym, 18 w sprincie, 8 w biegu pościgowym, 15 w biegu masowym oraz 4 w sztafecie. Dwa lata później na mistrzostwach świata w Chanty-Mansyjsku zdobył złoty medal w biegu pościgowym, srebrny w sprincie oraz brązowy w sztafecie mieszanej.

Przełomowym w jego karierze okazał się sezon 2011/2012. Na przestrzeni całego sezonu pięciokrotnie wygrywał w zawodach PŚ. Na mistrzostwach świata w Ruhpolding wywalczył trzy złote medale: w sprincie, biegu pościgowym oraz biegu masowym. Oprócz tego wywalczył srebrny medal w sztafecie. Fourcade okazał się najlepszy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Triumfował także w klasyfikacji sprintu oraz biegu pościgowego.

Rok później na mistrzostwach świata w Novym Meście zdobył złoty medal w biegu indywidualnym oraz srebrne medale w sprincie, biegu pościgowym, sztafecie mieszanej oraz sztafecie męskiej. W sezonie 2012/2013 Forucade dziesięciokrotnie zwyciężał w zawodach zaliczanych do klasyfikacji generalnej PŚ i okazał się najlepszy w klasyfikacji generalnej. Zdobył także wszystkie indywidualne małe kryształowe kule za zwycięstwa w klasyfikacjach poszczególnych konkurencji.

Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2014 r. zdobył złote medale w biegu pościgowym oraz w biegu indywidualnym. W biegu masowym zajął drugie miejsce, przegrywając ze złotym medalistą Norwegiem Emilem Hegle Svendsenem o ułamki sekundy. W sezonie Pucharu Świata edycji 2013/2014 wygrał 5 zawodów i po raz trzeci z rzędu zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Francuz triumfował także w klasyfikacji sprintu, klasyfikacji biegu na dochodzenie oraz biegu masowego.

W sierpniu 2014 r. media poinformowały o zachorowaniu przez Francuza na mononukleozę. Choroba przerwała treningi Fourcada oraz zrewidowała jego plany wobec zbliżającego się sezonu. Pierwotnie planował wystartować podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Falun. Problemy zdrowotne wpłynęły na zmianę decyzji[5]. W sezonie 2014/2015 Pucharu Świata Francuz wygrał 8 zawodów i ponownie był najlepszy w klasyfikacji generalnej. Zdobył także małą kryształową kulę za sprint i bieg pościgowy. Na mistrzostwach świata w Kontiolahti w 2015 roku zdobył złoty medal w biegu indywidualnym, srebrny w sztafecie mieszanej i brąz w sztafecie męskiej.

Sezon 2015/2016 Martin Fourcade rozpoczął od 21 miejsca w biegu indywidualnym. W następnych czterech startach odniósł trzy zwycięstwa, a raz był drugi. Do końca sezonu tylko dwa razy zajął miejsca poza czołową dziesiątka (28 w sprincie w Anterselvie oraz 40 w sprincie w Chanty-Mansyjsku). Podczas mistrzostw świata triumfował w trzech konkurencjach indywidualnych oraz sztafecie mieszanej. Oprócz tego zdobył srebrny medal w biegu masowym. Sezon zakończył na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając drugiego Johannesa Thingnesa Bø o 331 pkt. Fourcade zdobył także wszystkie małe kryształowe kule, za triumfy w klasyfikacjach poszczególnych konkurencji[6].

Fourcade wygrał starty inaugurujące sezon 2016/2017. Bardzo dobry bieg, przy dwóch niecelnych strzałach, pozwolił triumfować w biegu indywidualnym w Östersund. Podczas kolejnych startów w Szwecji Francuz wygrał bieg sprinterski oraz zajął trzecie miejsce w biegu na dochodzenie. 9 grudnia podczas biegu sprinterskiego w Pokljuce, Fourcade odniósł swoje pięćdziesiąte zwycięstwo w zawodach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Jednocześnie był to pierwszy triumf w Słowenii[7].

Jest podoficerem Francuskich Sił Zbrojnych[8].

W 2013 nagrodzony medalem Holmenkollen[9].

Po sezonie 2019/2020 zakończył sportową karierę.[10]

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie | edytuj kod

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Mistrzostwa Europy | edytuj kod

Puchar Europy/IBU | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Biegi narciarskie | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Fourcade nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach | edytuj kod

stan po zakończeniu sezonu 2015/2016

Przypisy | edytuj kod

 1. 2nd World Military Winter Games Annecy 2013. Biathlon Sprint Men. Classement de la manche 1 par équipe. (ang. • fr.). annecy2013.com. [dostęp 27 marca 2013].
 2. 52th World Military Skiing Championship. Final Results. Biathlon Sprint 10 Km Men. (ang.). puolustusvoimat.fi. [dostęp 27 marca 2014].
 3. 52th World Military Skiing Championship. Final Results. Patrol Competition M25 Km. (ang.). puolustusvoimat.fi. [dostęp 2 kwietnia 2014].
 4. 52th World Military Skiing Championship. Team Results. Biathlon Sprint 10 Km Men. (ang.). puolustusvoimat.fi. [dostęp 27 marca 2014].
 5. Sebastian Krystek: Fourcade chory na mononukleozę (pol.). biathlon.pl. [dostęp 2016-12-02].
 6. Martin Fourcade: Globes, Passion and Family Video (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-02].
 7. Jerry Kokesh: Last Loop Heroics Bring Fourcade First-ever Pokljuka Win (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-09].
 8. FOURCADE MARTIN (ang.). annecy2013.com. [dostęp 17 marca 2013].
 9. Mette Habberstad: Holmenkollmedaljen til Tora Berger og Martin Fourcade (norw.). skiforeningen.no, 2013-03-03. [dostęp 2013-12-07].
 10. Biathlon. Martin Fourcade wygrał na zakończenie sezonu i kariery. Punkt Grzegorza Guzika (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 2020-03-15].
 11. Wspólnie z Arndem Peifferem
 12. ex aequo z Michalem Šlesingrem

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Martin Fourcade" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy